PIT 2014: rozliczenie z małżonkiem. Kiedy można i warto z niego skorzystać?
Do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Warto to zrobić już teraz, bo im wcześniej złożymy zeznanie podatkowe, to tym szybciej możemy liczyć na zwrot ewentualnej nadpłaty.
2015-03-26, 18:00
Posłuchaj
Warto pamiętać, że małżeństwa mogą skorzystać z tzw. preferencyjnej formy rozliczenia się. – Jest kilka warunków. Pierwszy i najważniejszy to ten, żeby małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Ponadto małżonkowie muszą mieć ustawową wspólność majątkową. Jeśli małżonkowie mają rozdzielność majątkową to ta preferencyjna forma rozliczania się im nie przysługuje. Żaden z małżonków nie może prowadzić dzielności gospodarczej preferencyjnie opodatkowanej, a więc podatkiem liniowym, czy podatkiem zryczałtowanym, bądź nie rozliczał przychodów z działalności gospodarczej karta podatkową – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy kancelarii MDDP.
Ważny jest termin rozliczenia
Pojawia się jeszcze jeden istotny warunek. - Małżonkowie, który decydują się na wspólne rozliczenie muszą pamiętać o tym, że ta deklaracja musi być złożona do 30 kwietnia. Jeśli zdecydowaliby się na wspólne rozliczenie później, to nie zostanie ono uznane przez urząd skarbowy – podkreśla rozmówczyni.
PIT-37 lub PIT-36
W zależności od tego jakiego typu dochody małżonkowie mogą wykorzystać PIT-37 lub też PIT-36. - Jeśli mają dodatkowe dochody z najmu, które są opodatkowane na zasadach ogólnych, albo też prowadzą działalność gospodarczą, ale też opodatkowaną na zasadach ogólnych, bądź też jeden z małżonków uzyskuje dochody za granicą to trzeba wybrać formularz PIT-36, a nie PIT-37 – mówi specjalistka.
Duże różnice w zarobkach małżonków
Ta forma rozliczenia może się opłacić, jednak wszystko zależy od poziomu zarobków. - Najbardziej wspólne rozliczenie opłaca się jeśli jeden z małżonków nie uzyskuje żadnych dochodów, lub też uzyskuje dochody na bardzo niskim poziomie. A drugi z małżonków zarabia bardzo dużo – dodaje.
REKLAMA
W przypadku podobnych zarobków podatek do zapłacenia będzie podobnej wysokości jak przy rozliczeniu oddzielnym.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA