Kompania Węglowa: podpisano umowę przedwstępną sprzedaży dwóch kopalń

Zarządy Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu Kraj podpisały przedwstępną umowę sprzedaży tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, wśród których znalazły się kopalnia Bobrek - wydzielona część kopalni Bobrek-Centrum oraz kopalnia Piekary - podała w czwartek KW.

2015-04-10, 10:32

Kompania Węglowa: podpisano umowę przedwstępną sprzedaży dwóch kopalń
Siedziba Kompanii Węglowej. Foto: Wikipedia/Kris D from Metropolia Silesia, Upper

Przedwstępna umowa sprzedaży podpisana przez zarządy Kompanii Węglowej (KW) oraz Węglokoksu Kraj, spółki zależnej Węglokoks SA, jak poinformowano, jest "kolejnym etapem realizacji rządowego programu naprawczego dla górnictwa, w tym porozumień zawartych 17 stycznia pomiędzy stroną rządową a organizacjami związkowymi". - Strony zamierzają sfinalizować transakcję do końca kwietnia - podano w komunikacie.

Alternatywny sposób sprzedaży kopalni Piekary
- Negocjacje z inwestorem były bardzo rzeczowe i efektywne. W trakcie rozmów ustaliliśmy alternatywny sposób sprzedaży kopalni Piekary, zakładający, że kopalnia nie zostanie wniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, lecz bezpośrednio sprzedana Węglokoksowi Kraj. Transakcja doskonale wpisuje się w program restrukturyzacji Kompanii Węglowej, jak i w strategię inwestora - powiedział cytowany w komunikacie prezes KW Krzysztof Sędzikowski.
Prezes zarządu Węglokoks Kraj Krystian Kozakowski podkreślił, że podpisana umowa "stanowi efekt bardzo twórczych i rzetelnych negocjacji". - W warunkach transakcyjnych uzgodniliśmy wszystkie istotne dla obu stron kryteria, w tym objęte porozumieniem z 17 stycznia. Jednocześnie jest to wybór optymalnego rozwiązania, stanowiącego o przyszłości i rozwoju obu kopalń i ich załóg - poinformował cytowany w komunikacie Kozakowski.

Ewa Kopacz: Moim celem jest, żeby górnictwo było rentowne i oparte na polskim węglu

REKLAMA

TVN24/x-news

Przyszłość węgla w Polsce
Kozakowski dodał, że "zakup kopalń wieńczy realizację elementu strategii rozwoju Grupy Węglokoks, która zakładała m.in. bezpośrednie zaangażowanie w sektor wydobywczy, co stanowi naturalny proces rozwoju każdej firmy handlowej". - Uważam, że węgiel w Polsce ma przyszłość, o ile będzie produkowany efektywnie i nowocześnie. Węglokoks Kraj ma jasno zarysowany plan rozwoju w tym zakresie, który obejmuje modernizację kopalń w zakresie produkcji i sprzedaży nowoczesnych produktów, odpowiadających oczekiwaniom klientów na rynku - powiedział Kozakowski.
Jak podał rzecznik prasowy KW Tomasz Głogowski, formalno-prawne przejęcie kopalń Bobrek i Piekary przez Węglokoks Kraj nastąpi po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie przedwstępnej, w tym uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz organów korporacyjnych obu podmiotów - rad nadzorczych oraz walnych zgromadzeń.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej