Kuśpik: polska gospodarka musi funkcjonować globalnie

To było jedno z największych i najważniejszych spotkań w naszej części Europy. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zakończył się VII Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Odbyło się prawie 100 sesji. Wzięło w nich udział kilkuset panelistów, w tym komisarze unijni, przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm i naukowcy.

2015-04-22, 21:14

Kuśpik: polska gospodarka musi funkcjonować globalnie
Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Foto: Materiały prasowe WNP

Posłuchaj

Co roku naszym celem jest to, aby jakiś ważny temat dla Polski, dla gospodarki europejskiej pojawiał się jako to główne hasło. W tym roku były to innowacje – podkreśla gość radiowej Jedynki Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Czy ważne spotkania, dyskusje i spory, które się odbywały przez ostatnie trzy dni w Katowicach zmienią naszą rzeczywistość? Czy sprawdziło się nowe miejsce Kongresu?

– Sadząc po tym, co mówią goście, myślę że wszyscy są pod wrażeniem zmian i w Katowicach, i zmian w tej strefie kultury. Trzeba pamiętać, że nowe Centrum znajduje się na terenie byłej kopalni, a jest to naprawdę nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt – podkreśla gość radiowej Jedynki Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dominacja gospodarki innowacyjnej

Głównym hasłem, które padało najczęściej, i które było odmieniane przez wszystkie przypadki, to była innowacyjność.

– Co roku naszym celem jest to, aby jakiś ważny temat dla Polski, dla gospodarki europejskiej pojawiał się jako to główne hasło. W tym roku tym hasłem-wyzwaniem dla najbliższej przyszłości były innowacje. Bardzo się cieszymy, że zarówno prezydent Bronisław Komorowski  zwrócił uwagę na to, jak ważne są innowacje dla przyszłości gospodarki, jak i komisarz unijny ds. innowacji Carlos Moedas oraz kolejni mówcy  podkreślali, że bez przestawienia gospodarki na innowacje, nasza gospodarka i europejska będą miały problem – dodaje Wojciech Kuśpik.

REKLAMA

Idee, a potem konkretne działania

Warto przypomnieć, że 4–5 lat temu, właśnie na Kongresie premier Buzek miał sesję dotycząca europejskiej wspólnoty energetycznej. – Wtedy wydawało się, że jest to tylko hasło, a teraz rozmawia się już bardzo poważnie o unii energetycznej. W tym roku komisarz Canete prezentował te tezy dla konkretnych działań Unii Europejskie, w kierunku tworzenia unii energetycznej. Wiele z tych tematów, które powstają tutaj, zaczyna funkcjonować w debacie publicznej, a potem politycy przekładają je na  praktyczne działania – zauważa Kuśpik.

Globalny wymiar Kongresu

Europejski Kongres Gospodarczy to nie tylko największe wydarzenie tego typu w Polsce, ale też największe wydarzenie w Europie Centralnej. Ma też coraz większą i silniejszą pozycję. Goście byli bowiem z całego świata.

– Była pani Nikosazana Clarice Dlamini-Zuma, przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, byli ministrowie z Tanzanii i Senegalu, przedstawiciele Chin, Indii. Polska gospodarka musi funkcjonować globalnie, i dlatego musimy szukać nowych obszarów do ekspansji. Mamy teraz pewne problemy na Wschodzie i dlatego trzeba szukać alternatyw. A najlepszą alternatywą jest poszukiwanie nowych kierunków, np. w Afryce, czy w Azji – podkreśla Wojciech Kuśpik, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Błażej Prośniewski, mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej