PIT 2014: jak się rozliczają Polacy pracujący za granicą?

Już tylko 4 dni zostały nam na rozliczenie się z fiskusem za rok ubiegły. A to ważna informacja nie tylko dla osób uzyskujących dochody w Polce, ale także dla tych pracujących za granicą.

2015-04-27, 11:39

 PIT 2014: jak się rozliczają Polacy pracujący za granicą?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jak rozliczyć PIT gdy pracujemy za granicą? O tym w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Katarzyna Rzeżnicka z PWC osoby, których miejscem stałego popytu jest Polska swoje ogólnoświatowe przychody rozliczają w naszym kraju nawet, jeśli podatek był już zapłacony w innym państwie. - Taka osoba ma obowiązek w swoim rozliczeniu podatkowym składanym w Polsce wykazać dochód uzyskany za granicą i tam opodatkowany, jako dochód opodatkowany za granicą. W zależności od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jakie Polsca zawarła z innym krajem, może to być dochód zwolniony z podatków w Polsce i brany pod uwagę do ustalenia efektywnej stawki podatku, lub podatek zapłacony za granicą może być odliczony od podatku należnego w Polsce – wyjaśnia specjalistka.

Dochody to nie tylko pensja

Co ważne do rozliczenia z fiskusem trzeba wpisać wszystkie dochody, nie tylko te uzyskane z pracy. – Takie dochody uzyskane za granicą są też dochody z tytułu emerytur, czy też z tytuły dywidend i odsetek na zagranicznych kontach. Często osoby, które pracują za granicą mają zagraniczne konto i nie mają świadomości, że te odsetki wygenerowane na zagranicznym koncie również trzeba w polskim zeznaniu podatkowym wykazać – podkreśla rozmówczyni.

Kto nie wypełnia zeznania PIT?

Z wypełnienia PIT-ów mogą zrezygnować tylko Ci Polacy, którzy w danym roku podatkowym nie wykazali żadnych dochodów.

Równe prawa podatkowe

Osoby, które pracowały za granicą mają takie same prawa podatkowe, co obywatele danego kraju. Mogą zatem ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. A także o wypłatę innych świadczeń przewidzianych miejscowymi regulacjami. - To są wszelkiego rodzaju dodatki rodzinne na dzieci, ulgi małżeńskie, odliczenia od podatku za dojazdy. Wszystkie te elementy mogą w sumie przewyższyć potencjalny zwrot podatku. Dla przykładu w Niemczech jeśli ktoś pracuje 6 miesięcy na dwójkę dzieci i zarabia średnio w okolicach 2 tys. euro to może uzyskać zwrot podatku 800 euro, natomiast dodatków na dzieci może uzyskać ponad 2 tys. euro – wyjaśnia Andrzej Jasieniecki z Eurotax.

REKLAMA

Według szacunków w tym roku zagraniczne urzędy skarbowe mogą zwrócić polskim emigrantom blisko 8 mld zł nadpłaconego podatku.

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej