Szara strefa w branży paliwowej ma się świetnie

Państwo traci rocznie miliardy złotych z powodu nielegalnego handlu paliwami. Proceder jest tak powszechny, że aż zagraża stabilności branży.

2015-04-28, 11:33

Szara strefa w branży paliwowej ma się świetnie
. Foto: GlowImages

Posłuchaj

Szara strefa w branży paliwowej ma się świetnie. Co może ją zmniejszyć mówi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Halina Pupacz z Polskiej Izby Paliw Płynnych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego radia)
+
Dodaj do playlisty

Straty budżetu z tego tytułu rosną, bo przestępcy łatwo znajdują luki w ustawie o podatku VAT i wykorzystują niską koordynację państwowych służb, które odpowiadają za walkę z przestępczością skarbową. - Według ostatnich opracowań szara strefa została oszacowana na poziomie ponad 7 mld zł - wyjaśnia Halina Pupacz z Polskiej Izby Paliw Płynnych. - Jednym z elementów szarej strefy, która generuje dużą lukę podatkową jest właśnie sam podatek VAT. Podatek ten jest gubiony w obrocie karuzelowym. Zakłóca to konkurencyjne funkcjonowanie całego rynku paliwowego – ostrzega specjalistka.

Jest więcej luk w prawie

Oczywiście unikanie opodatkowania, to nie jest tylko niepłacenie podatków VAT, ale również unikanie odprowadzania do budżetu państwa podatku akcyzowego, oraz płaty paliwowej. - Te trzy składowe są częściami luki podatkowej na poziomie 7 mld zł – podkreśla rozmówczyni. - To jest duże zagrożenie dla uczciwie działających przedsiębiorców. Trudno jest konkurować, gdy na starcie mają 23-procentową marżę – dodaje.

Potrzebna jest pilna zmiana prawa

Wszystkie te rozwiązania, które zostały wprowadzone do tej pory niestety nie okazały się skuteczne. Zdaniem Izby sytuację mogłoby poprawić wprowadzenie odwróconego obciążenia w podatku VAT lub rozdzielić wpłaty podatku VAT na dwa konta- dostawcy i urzędu skarbowego. - To są dwa rozważania, które naszym zdaniem są konieczne i nie należy z nimi zwlekać – dodaje.

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej