Ranking najlepszych kancelarii prawnych

Redakcja „Rzeczpospolitej" już po raz trzynasty przygotowuje ranking kancelarii prawniczych zajmujących się obsługą przedsiębiorstw. W tym roku najlepszych wyłoniono spośród 285 zgłoszonych firm prawniczych.

2015-05-13, 20:03

Ranking najlepszych kancelarii prawnych
. Foto: morguefile.com

Posłuchaj

Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" mówiła w Polskim Radiu 24 o najnowszym rankingu dotyczącym kancelarii prawnych (Błażej Prośniewski/Naczelna redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

"Rzeczpospolita" nagradza w kilku kategoriach: największe zespoły prawników oraz adwokatów i radców prawnych, najwyższe przychody i zyski oraz  największa liczba wiodących transakcji.

W kategorii ilościowej - co można przełożyć na siłę rynkową -  zwyciężyła kancelaria Dentons. - Dentrons idą jak burza. W tej chwili zatrudniają  172 adwokatów, radców prawnych oraz osób z wykształceniem prawniczym. Co ważne w porwaniu z poprzednim rokiem obserwujemy wzrost zatrudnienia - mówi Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Kancelaria Dentons jest podwójnym liderem, bo zwyciężyła również w kategorii przychodów.

- Prawnicy lubią narzekać, że biznes się nie kręci, że jest kryzys. Gdybyśmy jednak spojrzeli na przychody pierwszej trójki, to są one na poziomie ponad 100 milionów złotych. Kancelaria Dentons w ubiegłym roku miała przychód powyżej 150 milionów, o 9 milionów więcej niż rok wcześniej.  Na drugim miejscu  jest kancelaria  Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z 107 milionami przychodu. Tu mamy wzrost aż o 16 milionów, a to jest gospodarczo całkiem dobry wynik - zauważa Usowicz.

REKLAMA

Już nie tylko stolica

Trzynasta edycja rankingu to także dobry moment, aby zobaczyć jak w ostatnich latach zmieniała się branża. Dziennikarka "Rzeczpospolitej" wskazuje m.in. na wzrost znaczenia prawników z innych regionów Polski.

- Do tej pory Warszawa patrzyła na kancelarie spoza stolicy z pobłażaniem. To jednak się zmienia, bo regiony rosną w siłę i bardzo szybko się rozwijają. Coraz więcej z nich wchodzi do pierwszej setki czy trzydziestki naszego rankingu. Kancelarie z ośrodków pozawarszawskich, otwierają oddziały w innych dużych miastach.  Są takie, które się łączą w większe firmy prawnicze. A część z nich przenosi się do Warszawy. Kancelarie we Wrocławiu czy Poznaniu nie obsługują już tylko tych regionów, one  coraz częściej zjadają także kawałek stołecznego tortu. 

Bez kompleksów

Twórcy rankingu, przyglądają się transakcjom głównie z polskiego rynku. Jednak, coraz częściej nasi prawnicy biorą udział w operacjach międzynarodowych. Tak było np. gdy  KGHM kupił kanadyjską Quadrę.

- Wtedy nie mogliśmy tego uwzględnić w naszym rankingu, bo działo się to poza Polską. W związku z tym, że polscy prawnicy coraz częściej biorą udział w transakcjach międzynarodowych, postanowiliśmy dodać w przyszłym roku nowe kategorie: transakcje tran graniczne i transakcje nieruchomościowe - mówi Ewa Usowicz. 

REKLAMA

Bez prawnika ani rusz

Polskie prawo jest coraz bardziej skomplikowane i coraz częściej zmieniane. Zdarzają się nawet takie sytuacje, że zanim wejdzie w życie dany akt prawny,  już jest nowelizowany. Duże firmy mają własne działy prawne i się tym nie martwią. Co innego mali i średni przedsiębiorcy.  Nie każdego stać na dobrego prawnika, albo  przynajmniej tak może się wydawać.

- Tu zwykle działa mechanizm, jak trwoga to do Boga, czyli jak firma wpakuje się w kłopoty z podatkami czy kontaktami, dopiero wtedy zaczyna szukać prawnika.

"Na szczęście" przyszedł kryzys i prawnicy musieli spuścić z tonu, czyli obniżyć stawki. Ale to nie jedyny powód spadku cen obsługi prawnej. 

- Rok rocznie pojawia się niesamowita liczba prawników z aplikacjami. Rynek zaczyna się zatykać. 10-15 lat temu, gdy ktoś kończył aplikację, właściwie miał stuprocentową pewność, że będzie miał dobrą pracę i świetne zarobki. W tej chwili tak już nie jest.  Stawki poszły w dół. Jest  też spory problem ze znalezieniem pracy dla prawników i to nie tylko w mniejszych miastach, ale także w Warszawie - mówi Usowicz.

REKLAMA

To z kolei  dobra wiadomość dla firm, bo zmniejszają się koszty obsługi prawej  i coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw może sobie pozwolić ma profesjonalne usługi z zakresu prawa. 

Ranking Kancelarii Prawniczych 2015 ukaże się w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" i na stronach prawnych rp.pl.

Błażej Prośniewski, asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej