Dzień Wolności Podatkowej: zarabiamy wreszcie na siebie, nie na państwo
W czwartek 11 czerwca przypada w tym roku w Polsce Dzień Wolności Podatkowej. To wyliczana przez Centrum im. Adama Smitha symboliczna data, kiedy przestajemy pracować, aby opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.
2015-06-12, 08:08
Posłuchaj
Kamil Zubelewicz z Collegium Civitas: jednym z najpoważniejszych problemów polskiego systemu podatkowego są duże koszty pracy (IAR)
Dodaj do playlisty
- W Polsce od lat przez prawie pół roku pracujemy przymusowo na wszystkie potrzeby rządu - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Centrum Adama Smitha ogłaszając Dzień Wolności Podatkowej, chce zwrócić uwagę na "wysoki poziom łącznych obciążeń w naszym kraju, a zwłaszcza na głęboko dyskryminacyjny charakter opodatkowania pracy".
"System dochodów publicznych w Polsce wymaga zmiany"
Autorzy raportu "Dzień Wolności Podatkowej 2015" przekonują, że system dochodów publicznych w Polsce wymaga fundamentalnej zmiany. - Obecny, oparty na znaczącym udziale opodatkowania pracy, jest generatorem i konserwatorem dwucyfrowego sztucznego bezrobocia, które skłania i zmusza obywateli do emigracji. Tym samym negatywnie wpływa na funkcjonowanie rodzin oraz ich demograficzny potencjał. Rodziny bez pracy to rodziny bez dzieci - czytamy.
- Polska nie będzie krajem dobrobytu samego z siebie bez koniecznych zmian. Proponujemy zatem znaczące i odczuwalne zmniejszenie opodatkowania pracy, zintegrowanie systemu finansów publicznych, który dzisiaj rozpadł się na niezliczoną liczbę niezależnych i niepodlegających kontroli elementów, uwłaszczenie dochodowe samorządów terytorialnych oraz radykalne uproszczenie systemu w odniesieniu do małych firm - czytamy w raporcie.
W Polsce duże koszty pracy
Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha podkreśla, że jednym z najboleśniejszych obciążeń jest opodatkowanie miejsc pracy. Wyjaśnił, że to dlatego wiele osób woli zakładać firmy na przykład w Wielkiej Brytanii. Ekspert dodaje, że kolejnym powodem, dla którego przedsiębiorczy Polacy emigrują za granicę jest fakt, że w Polsce często zmieniają się przepisy podatkowe.
Kamil Zubelewicz z Collegium Civitas również podkreśla, że jednym z najpoważniejszych problemów polskiego systemu podatkowego są duże koszty pracy. Wyjaśnia, że jeśli ktoś pracuje i zarabia na rękę 1000 złotych, to on i jego pracodawca musi zapłacić ponad 650 złotych podatków. Z kolei robiąc zakupy odprowadzamy dodatkowo podatek VAT i akcyzę.
Obecnie wynagrodzenia obciążone są składkami: emerytalną, rentową, wypadkową, chorobową, zdrowotną, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz podatkiem dochodowym - wylicza Centrum im. Adama Smitha.
Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej od 1994 roku.
IAR/PAP, awi