"Grecja powinna opuścić strefę euro". Ostre komentarze światowej prasy przed szczytem w Brukseli
Grecja powinna opuścić strefę euro, choć będzie to drogie - ocenia niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. W przeciwnym razie europejska waluta może zostać zniszczona.
2015-07-07, 11:45
Posłuchaj
„Sueddeutsche Zeitung”: Grecja powinna opuścić strefę euro - relacja Wojciecha Szymańskiego z Berlina (IAR)
Dodaj do playlisty
Komentator gazety przyznaje, że zmiana waluty w Grecji będzie poważnym politycznym i gospodarczym obciążeniem, zarówno dla Grecji jak i dla pozostałych krajów strefy euro. Jak czytamy, kolejny wątpliwy kompromis z Atenami byłby zapewne tańszy, ale tylko przejściowo. W dłuższej perspektywie oznaczałby rozpad strefy euro i zniszczenie wspólnej waluty.
Zdaniem komentatora gazety, rząd Grecji próbuje bowiem zmienić zasady obowiązujące w eurolandzie. Ostatnie referendum i krzykliwa retoryka władz w Atenach pokazały, że Aleksisowi Ciprasowi nie chodzi o wspólną strategię ratowania euro, tylko o zdefiniowanie na nowo europejskiej polityki gospodarczej i walutowej - pisze komentator „SZ”.
Powiązany Artykuł
Powiązany Artykuł
Powiązany Artykuł
Dla francuskiej prasy dzisiejsza nadzwyczajna narada ministrów strefy euro to spotkanie „ostatniej szansy”.
REKLAMA
"Le Monde" wnikliwie analizuje poniedziałkowe spotkanie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Francois Hollandem. W ocenie dziennika, obydwoje starali się pokazać, jak bardzo zależy im na wspólnym stanowisku Berlina i Paryża w obliczu greckiego kryzysu. Ale różnice były widoczne gołym okiem.
Hollande wierny swej pojednawczej linii postępowania wobec Greków kilkakrotnie podkreślał, że drzwi do dialogu są otwarte i kładł nacisk na „solidarność” z narodem greckim w rokowaniach. Z kolei Angela Merkel przypomniała, że Ateny dotychczas nie spełniły warunków, od jakich uzależnione jest udzielenie im pomocy. Niemiecka kanclerz określiła ofertę wierzycieli jako „hojny gest” wobec Grecji. "Le Monde" zaznacza, że właśnie te propozycje zostały zdecydowanie odrzucone przez Greków w referendum.
"Liberation" pisze z kolei o euforii jaka zapanowała wśród francuskiej radykalnej lewicy na wieść o wynikach greckiego głosowania.
"NYT": dla dobra Europy trzeba utrzymać Grecję w strefie euro
Polityka oszczędności sparaliżowała Grecję i nie pomogła jej wierzycielom. Dalsze kary tego nie zmienią - pisze we wtorek "New York Times". Apeluje do przywódców eurolandu, by "dla dobra Europy" zrestrukturyzowali grecki dług i utrzymali kraj w strefie euro
Po niedzielnym referendum w Grecji tylko przywódcy UE mają prawo zdecydować, co dalej z Grecją - czy wyrzucić ją ze strefy euro czy też zaproponować greckiej gospodarce jakąś drogę naprzód, poczynając od umorzenia jej wielkich i niespłacalnych długów.
- Grecja cierpiała i nadal będzie cierpieć: bezrobocie wynosi ponad 25 proc., PKB od 2008 r. spadło o jedną czwartą. Ostatnie kilka lat pokazało, że cierpienia i oszczędności nie pomogły Grecji czy jej wierzycielom. I dalsze moralizowanie lub kary tego nie zmienią - uważa "NYT".
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, którą nowojorski dziennik nazywa najpotężniejszym przywódcą politycznym w Europie, musi teraz postanowić, czy chce zaryzykować stabilność UE, skazać Grecję na kryzys ekonomiczny i zagrozić globalnym rynkom finansowym czy też w tym kluczowym momencie zachować się racjonalne.
We wtorek przywódcy eurolandu spotykają się w Brukseli, by rozważyć nową propozycję premiera Aleksisa Ciprasa. Będą musieli działać szybko, bo po zeszłotygodniowej decyzji rządu w sprawie zamknięcia banków i wprowadzenia kontroli przepływu kapitału bankom kończy się gotówka.
REKLAMA
"Grexit oznaczałby nieopisane szkody dla wiarygodności euro"
Pozwolenie krajowi na wyjście ze strefy euro zaszkodzi Grecji, gdyż jej banki staną się niewypłacalne, a wszelka działalność gospodarcza zostanie wstrzymana, dopóki rząd nie napisze nowego scenariusza, po czym najpewniej nastąpi powrót do mocno zdewaluowanej drachmy. - Nikt tak naprawdę nie wie, jak źle wówczas sprawy się potoczą - podkreśla gazeta.
Według "NYT" Grexit oznaczałby "nieopisane szkody dla wiarygodności euro i europejskiego projektu, gdyż ujawniłby, że członkostwo kraju w eurolandzie może być unieważnione". Z kolei widmo opuszczania strefy euro przez kolejne kraje, takie jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, "niewątpliwie utrudniłoby unijnym przywódcom reagowanie na kolejne kryzysy".
Przeciwnicy umorzenia długu argumentują, że uratowanie Grecji byłoby równoznaczne z nagrodzeniem rządu, któremu nie udało się zreformować niewydajnej gospodarki. Jednak zdaniem amerykańskiej gazety jest to mylna interpretacja tego, co stało się podczas kryzysu. - To unijni liderzy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy popełnili największe błędy w 2012 r., gdy tylko częściowo zrestrukturyzowali grecki dług, z którego dużą część miała być spłacona bankom w Niemczech i reszcie Europy - uważa "NYT".
Przywódcy załatwili problem, domagając się od Grecji cięć wydatków i podniesienia podatków. To tylko pogrążyło słabą gospodarkę i nakręciło bezrobocie, uniemożliwiając wzrost i przychody. Ostatnio wierzyciele Grecji domagali się jeszcze większych cięć w już skromnych emeryturach urzędników, co doprowadziłoby do dalszego skurczenia się gospodarki - przypomina dziennik.
Wynik referendum cieszy Greków.
Źródło: TVN24/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA