Ratunek dla upadających SKOK-ów?

2015-08-06, 10:42

Ratunek dla upadających SKOK-ów?
Depozyty członków SKOK są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Foto: Pixabay.com

W ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła do dwóch kolejnych SKOK-ów zarządców komisarycznych. To SKOK Polska i Powszechna SKOK.

Posłuchaj

O SKOK-ach mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego, Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK i Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jeżeli KNF w toku sprawowanego nadzoru dostrzega zagrożenia w funkcjonowaniu kas, wówczas Komisja kieruje wytyczne np. rekomendacje poinspekcyjne. – Jeśli problem występuje nadal i zalecenia po inspekcjach nie są, bądź nie mogą być realizowane, wówczas danej kasie narzuca się program naprawczy. Jeżeli ten również nie może być zrealizowany przez samą kasę, w takiej sytuacji  program naprawczy może być prowadzony przez zarządcę komisarycznego, który wyznaczany jest w specjalnym postępowaniu administracyjnym - wyjaśnia Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego.

Jeśli program naprawczy nie przynosi efektów – i sytuacja finansowo-ekonomiczna kasy jest bardzo zła i zagraża jej utrata płynności finansowej – podejmowane są kolejne działania. – Kierowane jest pytanie do sektora spółdzielczych kas, czy istnieje taki SKOK, który byłby w stanie spełnić warunki ustawowe do przejęcia kasy w trudnej sytuacji finansowej. Jeżeli takiej kasy nie ma, wówczas analogiczne pytanie kieruje się do sektora bankowego. Brak chętnego banku do przejęcia kasy, może oznaczać zawieszenie działania kasy przez KNF. Następnie Komisja może złożyć wniosek do sądu o upadłość kasy.

Gwarancje

Złożenie przez Komisje Nadzoru Finansowego do sądu wniosku o upadłość kasy, daje zielone światło do wypłaty środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, którym objęte są depozyty członków kas – Dla klientów oznacza to, że wszystkie ich środki do 100 tys. euro (czyli blisko 400 tys. zł) są objęte pełną gwarancją i bezpieczne. Niewielu jest Polaków, którzy mają w SKOK-ach depozyty przekraczające tą kwotę. To są z reguły małe oszczędności - wyjaśnia Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.

Wypłata środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie trwa długo. W momencie złożenia  przez KNF do sądu wniosku o upadłość kasy, środki gwarantowane powinny być wypłacone w ciągu 20 dni roboczych. – Jak pokazała dotychczasowa praktyka, było to do tej pory znacznie szybciej, około kilku dni – dodaje Krzysztoszek.

Czym są małe kasy?

Ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego mówi, że Komisja Nadzoru Finansowego nie powinna sprawować nadzoru nad małymi kasami. Problemem pozostaje definicja – małej kasy – przyznaje Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva. Jego zdaniem sędziowie TK, chcieli nawiązać do idei SKOK-ów, czyli instytucji kredytowej, której siła polega na tym, że kredytobiorcy znają siebie nawzajem. Idea takich kas polegała na tym, że organizuje się je na pewnym terenie, dla określonej grupy zawodowej, czy innej grupy klientów – która jest w stanie sama na siebie wywierać dodatkową presję związaną ze spłatą kredytu. – Myślę, że TK chciał, by inaczej zostały potraktowane małe SKOK-i, w których faktycznie klienci mogą się znać i mogą wywierać na siebie presje spłaty – komentował Majtkowski.

Zakwestionowany przepis ustawy będzie obowiązywał jeszcze przez 1,5 roku. Do tego czasu powinniśmy poznać dokładną definicję małego SKOK-u.   

Dominik Olędzki

Polecane

Wróć do strony głównej