KNF ustanawia zarząd komisaryczny w kolejnym SKOK-u i banku spółdzielczym
Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie („SK banku”) oraz Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo–Kredytowej Jowisz w Czeladzi - podała we wtorek KNF. To kolejne takie decyzje Komisji.
2015-08-11, 11:38
Jak podała KNF w komunikacie, powodem wprowadzenia zarządu w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (posługującym się nazwą handlową „SK bank”) było niewykonanie ustawowego obowiązku opracowania programu postępowania naprawczego, który mógłby być zaakceptowany przez KNF.
"Bank nie zrealizował odpowiednio zaleceń wynikających z inspekcji przeprowadzonych w banku przez KNF, w szczególności w obszarze ryzyka kredytowego" - oceniła KNF. Jak podano, zarząd komisaryczny "SK banku" został zobowiązany m.in. do przygotowania i uzgodnienia z KNF oraz bankiem zrzeszającym procesu restrukturyzacji banku, a także opracowania programu restrukturyzacji (programu postępowania naprawczego).
Do zarządu komisarycznego ustanowionego na czas realizacji w banku programu postępowania naprawczego powołano Pawła Pawłowskiego jako przewodniczącego oraz Zbigniewa Górniaka i Piotra Żytkowiaka jako członków.
Rada nadzorcza banku zawieszona
Z dniem 11 sierpnia 2015 r. zawieszono także radę nadzorczą, a członkowie dotychczasowego zarządu banku zostali odwołani. Prawo podejmowania uchwał i decyzji przeszło na zarząd komisaryczny. Decyzja KNF nie wpływa jednak na sposób obsługi klientów "SK banku" ani zawarte z nimi umowy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami banku spółdzielczego.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) chroni depozyty zgromadzone zarówno w bankach spółdzielczych jak i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych.
Członkowie SKOK nie mają powodów do obaw
Druga decyzja KNF, czyli wprowadzenie zarządu komisarycznego przez KNF w SKOK Jowisz, było związane z tym, że w ocenie Komisji aktywa tej kasy nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.
"Pomimo pomocy finansowej udzielonej SKOK przez Kasę Krajową, SKOK Jowisz posiada ujemne fundusze własne i straty z lat ubiegłych oraz wykazuje bieżące straty z działalności podstawowej. Oznacza to, że dotychczasowa pomoc ze strony Kasy Krajowej okazała się niewystarczająca w stosunku do sytuacji SKOK" - uznała KNF.
Na zarządcę komisarycznego w SKOK Jowisz powołano Edytę Glajcar. Ma ona wypracowaĆ koncepcję restrukturyzacji kasy oraz przygotować i uzgodnić z Komisją program postępowania naprawczego.
Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK ani stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają jednak odwołani, a prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie, przechodzi na zarządcę komisarycznego.
Zdaniem KNF, działania Komisji "od momentu objęcia kas nadzorem zmierzają do uporządkowania sytuacji zastanej w systemie SKOK."
PAP, awi
REKLAMA