Grecja przekazała EBC 3,5 mld euro bieżących należności

Grecja zwróciła w czwartek Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) około 3,5 mld euro bieżących należności - poinformowało źródło zbliżone do rządu w Atenach. "Wpłata została dokonana, pieniądze są w drodze" - powiedziało agencji Reutera anonimowe źródło.

2015-08-20, 15:02

Grecja przekazała EBC 3,5 mld euro bieżących należności
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Grecja otrzyma pierwszą transzę pieniędzy z nowego programu pomocowego. Stało się to możliwe dzięki ostatecznemu zatwierdzeniu pakietu przez kraje eurolandu w środę wieczorem, relacja Magdalena Skajewska, PR Bruksela
+
Dodaj do playlisty

Także w czwartek Grecja otrzymała z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) 13 mld euro z pierwszej raty wsparcia, która ma sięgać 26 mld euro. Poza należnościami dla EBC Grecja z pierwszej raty spłaciła również ok. 7 mld euro pożyczki pomostowej, którą otrzymała w ubiegłym miesiącu. Pożyczkę przyznano, aby Ateny mogły spłacić zaległe raty Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) oraz należności wobec EBC.

Pieniądze na spłatę długu

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz podkreśla, że pieniądze z pakietu pomocowego Grecja przeznaczy głównie na spłacanie zadłużenia wobec międzynarodowych wierzycieli, ale trochę zostanie w budżecie tego kraju. Ekspert zwraca jednak uwagę, że otrzymana pomoc jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Krzysztof Wołowicz wyjaśnia, że po siedmiu miesiącach tego roku grecki deficyt wyniósł miliard euro. Ekonomista dodaje, że Ateny nie poradzą sobie bez częściowego umorzenia długu.

Pakiet ratunkowy nie uzdrowi greckiej gospodarki

Międzynarodowa pomoc finansowa nie postawi greckiej gospodarki na nogi - ocenia ekonomista Piotr Bielski. Ateny uregulowały 3,4 miliarda euro wobec Europejskiego Banku Centralnego. Pieniądze dostała od kredytodawców.
Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wyjaśnia, że większość pieniędzy z pakietu ratunkowego zostanie przeznaczona na spłatę greckich długów i dokapitalizowanie banków. Ekspert podkreśla, że międzynarodowa pomoc nie uzdrowi greckiej gospodarki, ale też wskazuje, że nie to jest jej celem. Wyjaśnia, że to jest zadanie dla rządu w Atenach.

Strefa euro dała zielone światło

W środę ministrowie finansów państw strefy euro dali zielone światło dla przekazania Grecji pierwszej transzy pomocy. Podczas telekonferencji ostatecznie zatwierdzili program wsparcia dla tego kraju, który ma sięgać do 86 mld euro.

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował na Twitterze, że podpisał w imieniu KE memorandum, które określa działania, jakie grecki rząd ma podjąć, by rozwiązać główne problemy stojące przed gospodarką kraju. Wcześniej tekst memorandum został przyjęty przez eurogrupę.

Rząd w Atenach zobowiązał się w nim do reform mających na celu przywrócenie stabilności budżetowej i finansowej, pobudzenie wzrostu gospodarczego oraz inwestycji, a także zwiększenie konkurencyjności i przeprowadzenie zmian w administracji publicznej.

Formalne zatwierdzenie programu pomocowego dla Grecji przez radę zarządzającą Europejskiego Mechanizmu Stabilności, czyli ministrów finansów państw strefy euro, było możliwe po udzieleniu zgody na wsparcie dla Aten przez parlamenty kilku państw eurolandu, w tym Niemiec.

REKLAMA

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej