Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych: rynek wtórny i większe dopłaty
Od dziś w życie wchodzą zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Rewolucyjną zmianą jest otwarcie programu na mieszkania z rynku wtórnego. Znaczne ułatwienia w dostępnie do dopłat pojawiły się także dla rodzin wielodzietnych.
2015-09-01, 09:43
Posłuchaj
O zmianach w programie Mieszkanie dla Młodych w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
- Do tej pory beneficjenci mogli nabywać mieszkania tylko i wyłącznie na rynku pierwotnym. W tej chwili jest udostępniony także rynek wtórny - wyjaśnia Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Otwarcie Programu MdM na rynek wtórny, zwiększy zainteresowanie programem w mniejszych miejscowościach. – Rynek pierwotny koncentruje się w aglomeracjach. Deweloperzy budują głównie w dużych miastach, a w tych niewielkich, praktycznie od kilkudziesięciu lat mógł nie powstać żaden nowy blok – tłumaczy Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Jego zdaniem, jeżeli nowe budownictwo opiera się na budownictwie indywidualnym – ludzie kupują działkę i budują domy – to jakby ktoś chciał kupić nowe mieszkanie – to jest to niemożliwe. Teraz jak pojawiła się możliwość skorzystania z dopłat na rynku wtórnym, to także w małych miejscowościach ludzie będą mogli kupować mieszkania z dopłatą.
Rynek wtórny dla małych
W dużych miastach oferta mieszkań z rynku wtórnego, która kwalifikuje się w ramach Programu MdM jest niewielka. Sporo mieszkań można znaleźć w Łodzi. Dziś w tym mieście 47% dostępnych lokali kwalifikuje się do dopłaty. Jednak w takich miastach jak Warszawa, czy Kraków to są już pojedyncze oferty – 2-3% dostępnych lokali. – Ten rynek wtórny w dużych miastach nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Te limity, które są obecne w Warszawie tj. ok. 5400 zł nie pozwalają nabyć nic więcej - niż mieszkanie do remontu w wielkiej płycie. Natomiast w miastach takich jak Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Zielona Góra czy Katowice – ten wybór jest o wiele większy - przekonuje Marcin Jańczuk z Metrohouse.
REKLAMA
Prorodzinny MDM
Na zmianach w programie MdM skorzystają też rodziny wielodzietne. – Na te rodziny czeka duży zastrzyk finansowy. W przypadku rodzin i osób wychowujących trójkę i więcej dzieci, następuje zwiększenie dofinansowania do 30%. Również zmiany pojawiają się w przypadku rodzin i osób wychowujących dwójkę dzieci. Takie osoby otrzymają – nie jak dotychczas 15% - ale już 20% dofinansowania - tłumaczy Bogusław Białowąs z BGK.
W przypadku rodzin wielodzietnych przestaje też obowiązywać limit wieku - co zdaniem ekspertów - powinno wpłynąć na większe zainteresowanie programem. – W Programie MdM limit wieku dla osób ubiegających się o dofinansowanie, ustalony jest na 35 lat. W przypadku rodzin wielodzietnych nie będzie ich ten limit dotyczył – takie osoby mogą być starsze. Wielodzietnych rodzin nie dotyczy też kryterium nieposiadania obecnie mieszkania. Osoby, które są w rodzinach wielodzietnych i chciałyby powiększyć własne mieszkanie, mogą z takiego programu skorzystać – przekonuje ekspert.
Przez ponad półtora roku funkcjonowania programu Mieszkanie Dla Młodych, do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 27 tysięcy wniosków, na łączną kwotę 646 milionów złotych. W porównaniu z Programem Rodzina na Swoim - MdM do tej pory cieszył się blisko 3-krotnie większym zainteresowaniem.
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA
REKLAMA