Cyberprzestępczość fakty i mity
Włamania do komputerów, ujawnienia poufnych informacji, paraliż infrastruktury krytycznej czy szpiegowanie państw, to tylko niektóre z zagrożeń czających się w cyberprzestrzeni.
2015-09-27, 13:12
Posłuchaj
Jak sobie z nimi skutecznie radzić? I czy obecne regulacje prawne są wystarczające by nas ochronić. Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy pierwszej międzynarodowej konferencji CYBERSEC, która w poniedziałek rozpoczęła się w Krakowie.
Zagrożenia rosną ...
Jak mówi Mirosław Majem, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego Cybersec Forum, Cyberprzestępczość staje się coraz większym zagrożeniem. - Techniki teleinformatyczne praktycznie stają się integralną częścią wszystkich rozwiązań dotyczących funkcjonowania państwa, funkcjonowania gospodarki, czy działania sił zbrojnych. W związku z tym w naturalny sposób bezpieczne jej stosowanie jest kluczowe. Jeśli tego nie mamy, to wszystkie zdobycze związane z wprowadzeniem technik teleinformatycznych, może paradoksalnie stać się największym zagrożeniem. I tego chcemy uniknąć. Dlatego tak bardzo ważne jest zajmowanie się cyberbezpieczeństwem - podkreśla gość.
... bo większa się zależność
Zagrożenie jest tym większe, im bardziej zależne są firmy, gospodarka od technik teleinformatycznych. - Dzisiaj to czy płynie prąd, w którym kierunki i ile, zależy w dużej mierze od sprawnego funkcjonowania komputerów. Jeżeli te urządzenia zostaną zaatakowane, to może się okazać, że któraś z tych funkcjonalności, którą wymieniłem, nagle jest zakłócona. I mamy prawdziwy problem - wyjaśnia gość.
Coraz więcej ataków
Zresztą już takie przypadki historia odnotowuje. - Ten najświeższy, z marca tego roku, kiedy duża część Turcji znalazła się w obszarze tzw. blackoutu, czyli awarii zasilania. Wielu ekspertów wskazywało na to, że sytuacja była spowodowana atakiem teleinformatycznym ze strony Iranu, który w ostatnich latach bardzo wzmocnił swoją cybersiłę - przypomina ekspert.
REKLAMA
CYBERSEC ma stać się istotnym elementem w dyskusji przed przyszłorocznym szczytem NATO w Warszawie.
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA