Leasing: wzrasta finansowanie inwestycji za pomocą pożyczki
W ostatnich latach wzrósł udział pożyczek w finansowaniu inwestycji przez firmy leasingowe. W ocenie ekspertów należy to w dużej mierze zawdzięczać aktywności rolników, wyposażających swoje gospodarstwa w maszyny i urządzenia do produkcji. Coraz częściej pożyczkami są też finansowane maszyny w sektorze budowlanym.
2015-09-29, 09:49
Posłuchaj
Potwierdza to Grzegorz Jarzębski z Europejskiego Funduszu Leasingowego.
- Firmy leasingowe oferują swoim klientom szeroki wachlarz instrumentów finansowania inwestycji. Obserwujemy w ostatnich latach dynamiczny wzrost udziału pożyczki jako narzędzia wykorzystywanego przez naszych klientów. W tym roku szacujemy, że udział pożyczki w tych instrumentach to 16,4 proc. Dla porównania w 2010 roku było to 8 proc. Udział ten stopniowo rósł w kolejnych latach do obecnego poziomu – mówi gość radiowej Jedynki.
Po pożyczki często sięgają rolnicy
Ekspert wyjaśnia, na czym polega mechanizm transakcji z udziałem pożyczki i kto przede wszystkim korzysta z takiej formy finansowania.
- Pożyczka w dużej mierze jest wykorzystywana przez naszych klientów, którzy są rolnikami i którzy korzystają z subwencji unijnych. Np. taki rolnik chce mieć nowy ciągnik, udaje się do dilera, tam otrzymuje ofertę maszyn i kontakt do firmy leasingowej w zakresie finansowania pożyczką. My realizujemy stronę finansową tejże transakcji, rolnik otrzymuje własność takiego ciągnika na podstawie transakcji, której my dokonamy, oraz na podstawie faktury, którą otrzymał, może uzyskać refinansowanie środków z funduszy unijnych – tłumaczy Grzegorz Jarzębski.
REKLAMA
Jak się okazuje, siłą napędową w wykorzystywaniu tego instrumentu było właśnie rolnictwo.
- Maszyny rolniczej w znacznej mierze przeważają w portfelu inwestycji finansowanych przez firmy leasingowe w formie pożyczki dodaje gość radiowej Jedynki.
Spodziewany spadek zainteresowania pożyczkami
W ostatnich miesiącach tego roku można spodziewać się spadku wykorzystania pożyczki, bo rolnicy już zdążyli dokonać transakcji wobec zakończenia unijnej perspektywy finansowej na lata 2007 – 2013.
- Kolejna perspektywa unijna oraz środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 przewidujemy, że spowodują wzrost zainteresowania pożyczką dopiero od 2016 roku – mówi Grzegorz Jarzębski.
REKLAMA
W bieżącym roku rynek leasingu w Polsce rośnie w tempie szacowanym na 15 proc. Jest to dynamika zbliżona do tej z 2014 roku.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA