Oczekujemy przedsiębiorczych studentów
Od absolwentów szkół zawodowych wymagamy umiejętności fachowych, natomiast od osób kształcących się na wyższych uczelniach między innymi przedsiębiorczości, czyli umiejętności założenia i prowadzenia biznesu. Ale czy tylko to wystarczy?
2015-10-21, 11:20
Posłuchaj
- Przedsiębiorczość to również aktywność codzienna – mówi Monika Jasińska, z katedry zarządzania przedsiębiorstwem, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
- Przedsiębiorczy student to taka osoba, która nie boi się zmian, potrafi współpracować i tworzyć relacje.
Przedsiębiorczość to nie tylko własny biznes
- Przedsiębiorczość to umiejętność odnalezienia się na rynku pracy, ale także umiejętność aktywnego działania już w pracy, mówi się tu o tak zwanej intraprzedsiębiorczości – wewnętrznej przedsiębiorczości – tłumaczy.
- Ta wiedza, o przedsiębiorczości, jest powszechna i wyrównana na różnych kierunkach studiów. Zwróciła bym bardziej uwagę na różnicę w predyspozycjach. Bardziej otwarci na współpracę, zmianę, są studenci na kierunku zarządzania, logistyki, na kierunkach humanistycznych. Natomiast studenci na kierunkach ścisłych mają problem z rozwinięciem swoich skrzydeł w zakresie współpracy, odwagi w podejmowaniu ryzyka. Oni są bardziej analityczni, przewidujący, zastanawiający się jaki kolejny krok zrobić – mówi.
REKLAMA
- Takim potwierdzeniem tego jest to że, studenci kierunków humanistycznych częściej podejmują pracę w czasie studiów – dodaje.
To też wskazówka dla nauczycieli akademickich
- Badania pokazują, że studenci potrzebują wsparcia w zakresie rozwijania swojej kreatywności. Kolejną ważną rzeczą jest to, że mają trochę małą wiarę w siebie, potrzebują budowania mocnej postawy świadomości swoich możliwości – zaznacza.
- Tak naprawdę, studenci wszystkich kierunków, potrzebują właśnie w tym zakresie wsparcia – podkreśla gość.
Andrzej Ilczuk, fko
REKLAMA
REKLAMA