Znowelizowana ustawa o swobodzie gospodarczej ułatwi życie przedsiębiorcom
Najważniejsze zmiany podpisanej przez prezydenta ustawy dotyczą procedur wykreślania i dokonywania sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nowe przepisy ograniczą biurokrację.
2015-11-02, 13:21
Posłuchaj
Najważniejsze zmiany dotyczą uproszczenia procedury wykreślania i dokonywania sprostowań z CEIDG – Doszliśmy do wniosku, że niektóre postępowania mogą się odbywać jako czynność techniczna bez wydawania formalnych decyzji. To już jest duża korzyść dla przedsiębiorcy, ponieważ cała korespondencja może być wyeliminowana. Jest szereg przypadków, gdzie wykreślenie wpisu następuje w zasadzie automatycznie – tłumaczy Jerzy Molak, zastępca dyrektora departamentu Handlu i Usług w Ministerstwie Gospodarki.
Bez zbędnej biurokracji
Do tej pory na przykład, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, potrzebne było specjalne postanowienie ministra gospodarki. Nowe przepisy wyeliminują zbędną biurokracje.
Automatyczne wykreślenie z rejestru
Kolejne zmiany dotyczą zawieszania działalności gospodarczej – 24 miesiące to jest maksymalny okres zawieszenia działalności gospodarczej i przepis wyraźnie wskazuje, że po tym okresie, jeżeli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wznowienie, następuje wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru – dodaje ekspert Ministerstwa Gospodarki Jerzy Molak.
Koniec z „lewymi” adresami
Nowe przepisy mają też rozwiązać problem bezprawnego rejestrowania przez przedsiębiorców firmy pod cudzym adresem. Mimo, że niewielu zdawało sobie z tego sprawę, to takie praktyki zdarzały się coraz częściej – Okazuje się, że my zgłoszeń, nazwijmy to fałszywych czy nieaktualnych adresów, mamy kilka tysięcy rocznie. Także to jest bardzo poważny problem – mówi Jerzy Molak z Ministerstwa Gospodarki. W związku z nowymi przepisami przedsiębiorca będzie musiał posiadać tytuł prawny do nieruchomości wpisywanej do rejestru. Takie rozwiązanie ma też ułatwić wierzycielom dochodzenie roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.
REKLAMA
Nowe zasady dla początkujących
Znowelizowana ustawa reguluje też kwestię wpisywania przedsiębiorców do CEIDG z datą przyszłą. Do tej pory osoba zakładająca firmę mogła wpisać się do rejestru zanim zaczęła prowadzić swoją działalność. Jednak gdyby zrezygnowała, zanim faktycznie zaczęła prowadzić swój biznes, potrzebowała osobnego postępowania, a jej dane pozostawały w rejestrze – Jeżeli ktoś faktycznie nie rozpocznie działalności w tym deklarowanym terminie nie będzie traktowany jak przedsiębiorca i wpis nie zostanie umieszczony w CEIDG – komentuje Katarzyna Dwórznik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Większość zapisów ustawy wejdzie w życie za sześć miesięcy, czyli w 2016 roku.
Kamil Piechowski
REKLAMA