Zamachy terrorystyczne w Paryżu: planujesz wyjazd do stolicy Francji? To musisz wiedzieć
W związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie dla osób planujących wizytę we francuskiej stolicy.
2015-11-14, 21:37
Posłuchaj
Stan wyjątkowy we Francji, zamknięte granice - relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Dodaj do playlisty
MSZ zaleca wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i kontakt z przewoźnikiem w celu potwierdzenia możliwości odbycia podróży.
Jednocześnie MSZ apeluje do Polaków przebywających w Paryżu o bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa i bezwzględne stosowanie się do zaleceń sił porządkowych.
MSZ przypomina, że władze francuskie wezwały mieszkańców stolicy do pozostania w domach.
REKLAMA
Źródło: CNN Newsource/x-news
Kolejki na lotniskach
Kolejki pasażerów do odprawy tworzą się na paryskich lotniskach. Choć po zamachach Francja zamknęła granice, to samoloty lądują i startują normalnie. Trzeba jednak liczyć się z opóźnieniami.
Po zamachach na lotniskach w całej Francji wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zarówno na lotnisku De Gaulle’a jak i Orly widać policjantów z psami, a nawet żołnierzy. Linie lotnicze nie odwołują lotów, ale Air France informuje o średnio 40-minutowych opóźnieniach. Do odprawy tworzą się bowiem długie kolejki pasażerów, którzy są sprawdzani dokładniej niż zwykle.
Kolejki tworzą się także do wyjścia z lotniska. Wszystko dlatego, że francuskie władze przywróciły niedawno kontrole na granicach w związku z kryzysem migracyjnym.
REKLAMA
Sytuację tych, którzy przylatują do stolicy Francji, komplikuje strajk związków zawodowych. Z tego powodu z lotniska nie można dostać się do miasta metrem, a jedynie autobusami i taksówkami.
Warto zarejestrować się w systemie Odyseusz
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje również, by osoby udające się do Paryża rejestrowały się w systemie Odyseusz (odyseusz.msz.gov.pl).
Pod tym adresem można zgłaszać swój wyjazd służbom dyplomacji konsularnej. "Ostrzeżenie przed podróżą" to drugi z czterech poziomów zagrożenia, którym MSZ określa poziom bezpieczeństwa w innych państwach. Najpoważniejsze ostrzeżenia to komunikaty: "nie podróżuj" i "opuść natychmiast".
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA