Czy Polak może dostać wyższą brytyjską emeryturę? Tak, ale...
Emerytury mają być w przyszłości niskie, ale składki które płacimy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wcale nie są małe. Stąd są osoby, które zastanawiają się, czy nie zatrudnić się fikcyjnie na przykład w Wielkiej Brytanii i do tamtejszej instytucji ubezpieczenia społecznego odprowadzać pieniądze, mieć wyższą emeryturę.
2015-12-01, 13:22
Posłuchaj
To postępowanie jest oczywiście nielegalne. Jest jednak legalny sposób, by otrzymać brytyjską emeryturę.
Nie można swobodnie wybrać systemu ubezpieczeń
- W granicach Unii Europejskiej poza ustawodawstwem danego kraju funkcjonuje koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych, nie ma możliwości, że ktoś z obywateli danego państwa od dziś nie będę podlegał danemu systemowi ubezpieczeń społecznych i przeniesie się ze swoimi składkami zagranicę – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Różne składki, różne świadczenia
Składki na ubezpieczenie społeczne nie w każdym kraju są takie same. - Nie pokusił bym się o stwierdzenie, że w danym kraju są wyższe, lub niższe. Są takie jak w danym kraju powinny obowiązywać. Nie ma jednak takiej możliwości, że sami sobie zadeklarujemy, że przestajemy płacić składkę w kraju, w którym pracujemy i tą składkę przenosimy do innego kraju – podkreśla rozmówca.
Decyduje miejsce wykonywania pracy…
Zarówno prawo polskie, jak i prawo Unii Europejskiej mówi o tym, że składki płacimy w jednym miejscu, miejscu wykonywania pracy. Jeżeli świadczymy pracę w Polsce, to w Polsce odprowadzamy składki.
REKLAMA
… nie obywatelstwo
Obywatelstwo nie ma na to wpływu. - W Polsce płacą składki obywatele równych państw, w zależności od tego czy tu pracują, czy są delegowani. Delegowanie pracownika za granicę do 24 miesięcy oznacza w rozumieniu prawa obowiązującego w Polsce, że składki nadal można opłacać w kraju, z którego dana osoba jest delegowana. Co do zasady jednak, składki płacimy w tym kraju, w którym prowadzimy działalność gospodarczą, lub w którym świadczymy pracę. Innej możliwości nie ma - zaznacza rzecznik.
Rejestracja firmy w Anglii nie wystarczy
Jeśli ktoś rejestruje firmę w Wielkiej Brytanii, nie oznacza jeszcze, że otrzyma tamtejsze świadczenia emerytalne. - Jeśli tam prowadzi działalność gospodarczą, tam ją wykonuje, to oczywiście w Wielkiej Brytanii dana osoba będzie odprowadzała składki – mówi ekspert.
Praca w różnych krajach
- Jeśli dana działalność gospodarcza będzie prowadzona w kilku państwach Unii Europejskiej, to decydującym czynnikiem jest fakt, gdzie prowadzimy większość działalności gospodarczej. Tam, gdzie świadczymy większość działalności
Swobodnego wyboru, co do tego, w którym państwie odprowadzamy składki nie ma – dodaje.
REKLAMA
Wszyscy eksperci podkreślają, że na emeryturę warto dodatkowo oszczędzać i to jak najwcześniej.
Aleksandra Tycner, abo
REKLAMA
REKLAMA