NYT sceptyczny wobec filantropii Zuckerberga

Amerykański dziennik „The New York Times” jest sceptyczny wobec filantropii szefa Facebooka, Marka Zuckerberga. Według autora komentarza, miliarder wcale nie przeznaczył swych pieniędzy na cele dobroczynne.

2015-12-04, 12:20

NYT sceptyczny wobec filantropii Zuckerberga
. Foto: PAP/EPA/COURTESY OF MARK ZUCKERBERG / HANDOUT

Posłuchaj

Mark Zuckerberg chce oddać 99 procent akcji w swej firmie Facebook
+
Dodaj do playlisty

Kilka dni temu Zuckerberg zapowiedział, że odda na cele charytatywne 99 procent akcji w Facebooku. Ich wartość to 45 miliardów dolarów. „The New York Times” pisze jednak, że fundacja, która ma otrzymać akcje, nie jest organizacją non-profit; to raczej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - a zatem jest to raczej machina inwestycyjna. Autor tekstu zaznacza, że taka spółka może inwestować w organizacje charytatywne, przekazywać pieniądze na cele polityczne, lobbować i domagać się zmian w prawie. - Zuckerberg zwyczajnie przełożył pieniądze z jednej kieszeni do drugiej - konkluduje analityk gazety.

Mark Zuckerberg chce oddać 99 proc. akcji Facebooka

Wartość tych akcji to około 45 miliardów dolarów. Otrzyma je fundacja Chan Zuckerberg Initiative, którą 31-letni szef Facebooka założył razem z żoną, dr Priscillą Chan.

- Zastanawialiśmy się, co trzeba zrobić, by ludzie nie chorowali, by społeczności były bardziej tolerancyjne. Może doświadczenia przyszłych pokoleń będą sto razy większe od naszych - mówi Zuckerberg w specjalnym filmie wideo.
Akcje nie zostaną przekazane jednorazowo, tylko etapami, przez okres całego życia Zuckerberga i Chan. Inny, dużo starszy amerykański miliarder, Warren Buffet przekazał gratulacje i powiedział, że kiedyś majątki rozdawali siedemdziesięciolatkowie, teraz - ludzie po trzydziestce.

Córka otrzymała imię Max

CNN Newsource/x-news

IAR, abo

Polecane

Wróć do strony głównej