KE zapowiada pozytywną opinię ws. liberalizacji wizowej z Ukrainą

Komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn zasygnalizował w poniedziałek, że Komisja Europejska przyjmie w połowie grudnia pozytywną opinię w sprawie liberalizacji reżimu wizowego pomiędzy UE a Ukrainą.

2015-12-07, 13:30

KE zapowiada pozytywną opinię ws. liberalizacji wizowej z Ukrainą
Arsenij Jaceniuk. Foto: yatsenyuk.org.ua

- Otrzymaliśmy potrzebne informacje (od Ukrainy) i jestem całkiem pewien, że w połowie grudnia będziemy mieć bardzo pozytywny raport. Ale nie chcę przesądzać ostatecznego wyniku - powiedział Hahn na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina w Brukseli.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że jego kraj spełnił wszystkie zobowiązania, wynikające z planu działań na rzecz liberalizacji wizowej, dlatego oczekuje pozytywnej decyzji w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.

- Oczekujemy, że ostateczny raport KE zostanie opublikowany 15 grudnia. Ukraina wypełniła wszystko, co obiecała, aby umożliwić reżim bezwizowy. Mamy nadzieję, że europejscy partnerzy podejmą pozytywną decyzję - powiedział Jaceniuk.

Kontrowersyjne poprawki do kodeksu pracy

W listopadzie parlament ukraiński przyjął po wielu kontrowersjach ustawy, będące warunkiem zniesienia przez UE wiz dla obywateli tego kraju. Spory budziły przede wszystkim poprawki do kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji m.in. ze względu na orientację seksualną.

Decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego podejmą kraje UE oraz Parlament Europejski, po pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej o wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej.

UE przedłuży sankcje wobec Rosji?

W poniedziałek w Brukseli Jaceniuk wyraził także nadzieję, że UE utrzyma sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Aktualnie obowiązujące sankcje wygasają z końcem stycznia, ale UE przymierza się do ich przedłużenia na kolejne pół roku. Zniesienie sankcji uzależnione jest od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu w Donbasie.

- Ukraina wypełnia swoją cześć porozumień z Mińska. Ale tego ranka znów słyszymy o ostrzeliwaniu strony ukraińskiej przez popieranych przez Rosję rebeliantów. Federacja Rosyjska musi także wypełniać wszystkie uzgodnienia: całkowite zawieszenie broni, wycofanie ciężkiej broni i oddanie Ukrainie wszystkich terytoriów, zajętych przez popieranych przez Rosję terrorystów - powiedział Jaceniuk.

- Jesteśmy przekonani, że UE pokaże jedność, sankcje zostaną utrzymane i zostaną powiązane z pełnym wypełnieniem porozumień z Mińska - dodał.

Jaceniuk: Nord Stream 2 powinien zostać powstrzymany

Tematem rozmów UE-Ukraina był także projekt rozbudowy gazociągu Nord Stream pod Morzem Bałtyckim. Jaceniuk oświadczył, że projekt ten powinien zostać powstrzymany. - Wzywamy naszych europejskich partnerów, by dokonali surowej oceny Nord Stream 2. Uważamy, że ten projekt powinien zostać powstrzymany, bo nie jest on ani w interesie Ukrainy ani UE - powiedział Jaceniuk.

Jego zdaniem rozbudowa gazociągu Nord Stream ograniczy konkurencję na europejskim rynku gazu i wzmocni rosyjski monopol.

Handlowa część umowy stowarzyszeniowej wejdzie w życie 1 stycznia

UE i Ukraina potwierdziły też w poniedziałek, że handlowa część umowy stowarzyszeniowej (DCFTA) wejdzie w życie od 1 stycznia 2016 roku, pomimo utrzymywania przez Rosję zastrzeżeń. W trakcie blisko dwuletnich konsultacji nie udało się rozwiać wątpliwości Rosji, która uważa, że porozumienie zaszkodzi jej interesom gospodarczym.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej