Komputer powie czy kłamiesz i czy popełnisz przestępstwo
2015 był określany rokiem Big Data. W tym roku przechodzimy w sferę Huge Data.
2016-01-12, 11:18
Posłuchaj
Czas Huge Data
Internet liczy obecnie ok. 6 zetabajtów danych. Do 2020 ta liczba wzrośnie do 45 zetabajtów - mówi Maciej Sawa, Commercial Director w firmie Cloud Technologies.
- 6 zetabajtów to jest 6 i 21 zer. Twitter rośnie trzy razy w ciągu roku. Mamy 800 mln youtuberów, czyli użytkowników serwisu YouTube, którzy co sekundę ładują do serwisu godzinę filmu. Na Facebooku dodajemy 10 milionów zdjęć co godzinę. Doszło do takiego momentu, że przechodzimy do Huge Data – mówi gość Polskiego Radia 24.
Inteligentne maszyny
Na analityce danych bazuje tzw. maszynowe liczenie.
- Maszynowe liczenie, czyli z angielskiego machine learning, jest to kolejny etap rozwoju technologii przy wykorzystaniu tej ilości danych, która obecnie powstaje. Big Data służy nam tu jako paliwo do zasilania tego maszynowego uczenia się. Oczywiście do tego są potrzebni ludzie, którzy zaprogramują maszyny, aby działały, tak jak byśmy chcieli, w taki sposób, aby przynosiły nam korzyści i mogły się samodzielnie uczyć. Chcemy dojść do takiego etapu, kiedy maszyny będą się same programowały, same się uczyły, będą inteligentne – wyjaśnia rozmówca.
REKLAMA
Komputer przewidzi przestępstwo
Przykładem wykorzystania machine learning jest opracowywany przez Microsoft projekt Predictive Policing.
- Komputery, które są wyposażone w ten system, przetwarzają zachowania osób skazanych przez sądy. Na podstawie tych danych potrafią przewidywać prawdopodobieństwo wejścia w potencjalny konflikt z prawem. Maszyny więc podpowiadają, czy człowiek jest skłonny do popełnienia kolejnego przestępstwa. Pierwsze testy pokazały, że ten system jest bardzo skuteczny. Kolejny przykład jest z Uniwersytetu Michigan. Tam naukowcy stworzyli oprogramowanie, które pozwala wykrywać kłamstwa, także wykorzystując machine learning. Niewykluczone, że niebawem z tego powodu znikną wariografy – przewiduje specjalista.
Technologie będą nas wyręczać w coraz większej liczbie czynności. Na przykład Google pracuje nad algorytmem Smart Reply. Dzięki analizie treści, rozwiązanie pozwala użytkownikowi w szybki i prosty sposób odpowiedzieć na jakąś wiadomość w sposób automatyczny, przygotowując dla niego przykładowe, spersonalizowane odpowiedzi.
Karolina Mózgowiec, fko, abo
REKLAMA
REKLAMA