Czekolada: nowe trendy i niewolnicza praca dzieci

2016-02-01, 11:45

Czekolada: nowe trendy i niewolnicza praca dzieci
Jakie tajemnice kryje w sobie czekolada?. Foto: Deposiphotos

Rynek wyrobów czekoladowych rośnie. Nasze gusta się zmieniają, coraz więcej też osób zwraca uwagę na problemy etyczne związane z tym przemysłem.

Posłuchaj

O rynku czekolady w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Bartłomiej Stasik z firmy ‎Olam Cocoa (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jest smaczna i zdrowa, choć w oczywiście w nadmiarze szkodzi – czekolada. Jej produkcja i sprzedaż w Polsce rośnie.

Popyt rośnie

Światowy rynek czekolady jest warto około 100 mld dolarów.

- Udział Polski w światowym rynku czekolady to około 3 proc.

Wszystkie polskie firmy szukają swoich szans na rynkach eksportowych. Są to rynki gdzie można się bardzo szybko rozwijać, zarówno w krajach europejskich, jak i w Azji, czy na Bliskim Wschodzie – wyjaśnia Bartłomiej Stasik z firmy ‎Olam Cocoa. - Chiny jako największe państwo rozwijające się charakteryzuje się niskim spożyciem czekolady na mieszkańca, dlatego tam ten potencjał do wzrostu jest największy – dodaje.

Produkty premium

Trendów na rynku czekolady jest kilka.

- Jednym z najważniejszych z nich to produkty premium, czyli wysoko pozycjonowane, charakteryzujące się wyższą ceną – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

W tym kierunki idą zarówno małe manufaktury czekolad, ale również największe międzynarodowe koncerny.

- To pozwala przy rosnących kosztach zachować marże, a co za tym idzie również przychody – podkreśla.

Nowe nisze

Polskie firmy szukają innych nisz na rynku. – Mogą produkować wyroby czekoladowe dla diabetyków. Coraz większy jest również nacisk konsumentów na etyczne pozyskiwanie surowców, produkty certyfikowane – mówi specjalista.

Powiązany Artykuł

Czekolada chili 1200.jpg
UE walczy z wyzyskiem dzieci przy produkcji czekolady

Niewolnictwo dzieci

Jest duży problem z etycznym pozyskiwanie ziarna kakaowego.

Co więcej ceny tego surowca rosną. – Ceny kakao należą do najwyższych w historii. Paradoksalnie jest to szansa dla farmerów, którzy produkują to ziarno, głównie w Afryce zachodniej. Jeśli cena surowca jest wyższa, bo przychód producentów jest wyższy. Pozyskują oni więcej środków na rozwój swojej działalności i na poprawę swojego poziomu życia. Wszystkie firmy zaangażowane w produkcję wyrobów czekoladowych czują wielką odpowiedzialność, która na nich ciąży w tej kwestii, ale jest to również ich interes by farmerzy pozyskiwali godne środki do życia, ponieważ wszyscy spodziewamy się wzrostu popytu na ziarna kakaowe – wyjaśnia gość.

Wiele mówi się o wykorzystywaniu dzieci na farmach produkujących kakao. Powstały raporty i filmy dokumentalne o niewolniczej pracy nieletnich na plantacjach. Jednak międzynarodowe koncerny nadal nie rozwiązały tego problemu.

Proceder nielegalnej pracy dzieci w Wybrzeżu Kości Słoniowej stara się zgłębić duński dziennikarz Miki Mistrati w filmie „The Dark Side of Chocolate” (2010). Nie uzyskuje on odpowiedzi od przedstawicieli przemysłu czekoladowego w Europie, dlatego decyduje się na podróż incognito do krajów Afryki Zachodniej.

 

Elżbieta Mamos, abo

Polecane

Wróć do strony głównej