Siedem krajów w tym Polska interweniuje w KE ws. branży stalowej

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy gospodarcze, m.in. z Niemiec, Francji i Polski, zwrócili się do KE o podjęcie działań mających zaradzić kryzysowi na rynku stali.

2016-02-08, 17:08

Siedem krajów w tym Polska interweniuje w KE ws. branży stalowej
Roczna nadwyżka produkcyjna stali w Chinach wynosi 400 mln ton, czyli mniej więcej trzy razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE. Sięga on 155 mln ton.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rzeczniczka Komisji Lucia Caudet zapewniła, że Bruksela jest świadoma trudnej sytuacji na rynku stali i podejmuje inicjatywy, o jakie apelują kraje członkowskie./Magdalena Skajewska/Bruksela./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Powodem są ceny dumpingowe stosowane przez Chiny. Bruksela zapowiada dochodzenia.

Protest siedmiu krajów UE przeciwko dotowanej stali z Chin

"Europejski przemysł stalowy - już osłabiony kryzysem gospodarczym z 2008 r. - zmaga się z ciągłym stosowaniem nieuczciwych praktyk handlowych" - napisali do Komisji Europejskiej ministrowie, wskazując, że UE nie może pozostawać bierna wobec znikania miejsc pracy, zamykania hut czy ryzyka upadku europejskiego sektora stalowego.

Pismo datowane na 5 lutego zostało podpisane przez wicekanclerza i ministra gospodarki Niemiec Sigmara Gabriela, wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, a także ich odpowiedników z Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Luksemburga.

W liście wzywają oni Komisję Europejską do wykorzystania instrumentów do walki z nieuczciwym handlem, aby zapewnić wszystkim równe warunki konkurencji. Wskazują też na konieczność zreformowania unijnych instrumentów ochrony handlu.

Ministrowie siedmiu unijnych krajów skierowali list w sprawie kryzysu na rynku stali do komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbiety Bieńkowskiej, komisarz do spraw handlu Cecilii Malmstroem i wiceszefa Komisji do spraw konkurencyjności Jyrki Katainena.

Ministrowie odpowiedzialni za konkurencyjność z 28 państw członkowskich omawiali sytuację na rynku stali na początku listopada ubiegłego roku na nadzwyczajnym spotkaniu. Już wtedy zwracali uwagę na pogarszający się stan europejskiego przemysłu stalowego i konieczność szybkich działań w obliczu zagrożenia zapaścią tego sektora

Europejski przemysł stalowy od dawna skarży się na nieuczciwą konkurencję zwłaszcza ze strony Chin, gdzie producenci dzięki państwowym dopłatom lub uzyskiwaniu surowców po cenach niższych niż rynkowe są w stanie zaoferować produkty dużo taniej, niż ich konkurenci z UE.

15 lutego konferencja KE ws. stali

15 lutego w Brukseli KE organizuje konferencję wysokiego szczebla, na której omawiane mają być m.in. problemy przemysłu stalowego. Tego samego dnia pracodawcy i pracownicy sektora mają manifestować w belgijskiej stolicy przeciwko chińskim cenom dumpingowym, a także przeciw przyznaniu temu krajowi statusu gospodarki rynkowej.

Europejskie stowarzyszenie firm branży stalowej (EUROFER) przewiduje, że w marszu weźmie udział 5 tys. ludzi. "Będą nasi koledzy z branży stalowej z 15 krajów członkowskich" - oświadczył w poniedziałek dyrektor generalny EUROFER Axel Eggert.

Olbrzymia nadprodukcja stali w Chinach


Związek szacuje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przywóz chińskiej stali do UE podwoił się, prowadząc do utraty wielu miejsc pracy w Europie. Według EUROFER roczna nadwyżka produkcyjna Chin wynosi 400 mln ton, czyli mniej więcej trzy razy więcej niż całkowity popyt na stal w UE. Sięga on 155 mln ton.

Ma ruszyć seria antydumpingowych dochodzeń

Rzeczniczka KE ds. przemysłu Lucia Caudet mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej, że Komisja będzie wykorzystywała narzędzia, które ma do swojej dyspozycji, by wesprzeć unijny przemysł. "Poruszyliśmy te kwestie z naszymi partnerami handlowymi" - zapewniła.

Jak poinformowała, KE wkrótce otworzy serię antydumpingowych dochodzeń w tej sprawie. Zaznaczyła, że Komisja podziela obawy zawarte w liście ministrów.

Na szali przyznanie Chinom statusu gospodarki rynkowej

Komisja Europejska ma zająć formalne stanowisko w sprawie prośby Chin o przyznanie im do końca 2016 r. statusu gospodarki rynkowej w drugiej połowie roku.

Organizacja AEGIS, zrzeszająca ponad 30 stowarzyszeń branży przemysłowej w UE, zapowiada ostrą walkę o utrzymanie obecnych zasad w postępowaniach antydumpingowych przeciwko Pekinowi, które jej zdaniem są jedynym zaworem bezpieczeństwa w obliczu nieuczciwych praktyk handlowych Chin.

"Europa po prostu nie może przyznać Chinom statusu gospodarki rynkowej w sytuacji, gdy nie ma do tego podstaw. Pozytywna decyzja w tej sprawie będzie miała niesamowicie negatywny wpływ na unijny przemysł" - oświadczył 12 stycznia rzecznik AEGIS, która zrzesza też polskie przedsiębiorstwa.

Europejski przemysł stalowy zatrudnia ok. 330 tys. osób.

IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej