Zmiany w zarządzie PKN Orlen
Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała w poniedziałek Marka Podstawę z zarządu płockiego koncernu i powołała do niego jako wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz jako członka Zbigniewa Leszczyńskiego – poinformowała spółka.
2016-02-09, 07:35
Po zmianach dokonanych w poniedziałek przez radę nadzorczą PKN Orlen zarząd tej największej krajowej spółki paliwowej liczy nie pięć, jak dotychczas, a sześć osób i zasiada w nim dwóch wiceprezesów.
W zarządzie PKN Orlen pozostali m.in.: Sławomir Jędrzejczyk - wiceprezes ds. finansowych oraz członkowie: Piotr Chełmiński - odpowiedzialny za rozwój i energetykę, a także Krystian Pater - odpowiadający za produkcję. Prezesem płockiego koncernu jest Wojciech Jasiński, powołany na to stanowisko w grudniu 2015 r., gdy rada nadzorcza odwołała z zarządu ówczesnego szefa spółki Jacka Krawca. Mirosław Kochalski, nowy wiceprezes PKN Orlen, jest absolwentem historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej i Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Ostatnio, od grudnia 2015 r., był doradcą prezesa płockiego koncernu. Wcześniej był m.in. w latach 2003-06 w samorządzie Warszawy, w tym p.o. prezydenta stolicy, od 2006 do 2008 r. był prezesem Ciech, a w latach 2012–15 pełnił stanowisko dyrektora Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1999–2002 był dyrektorem biura dostaw i zakupów poza paliwowych PKN Orlen, w 2010 r. zatrudniony jako managing director Coifer Impex SRL w Bukareszcie (Rumunia). W międzyczasie, w latach 2003-05, był także dyrektorem Biura Zamówień Publicznych, a w 1994 r. pracownikiem Urzędu Rady Ministrów.
Wykształcenie nowego członka zarządu
Powołany na nowego członka zarządu PKN Orlen Zbigniew Leszczyński jest m.in. absolwentem rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ostatnio, od 2014 r., był prezesem spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu oraz wiceprezesem Fundacji Warsaw Institute – jako ekspert w dziedzinie nafty, górnictwa, gazu i energetyki. Wcześniej, w latach 2013-14, był właścicielem firmy LVL Zbigniew Leszczyński prowadzącej działalność w zakresie doradztwa, nadzoru, prowadzenia projektów, a w 2013 r. - dyrektorem pionu ds. sprzedaży i marketingu w Kompanii Węglowej. W latach 2010-11 był prezesem klubu Wisła Płock, kierownikiem działu kanałów dystrybucji i administracji sprzedaży w PKN Orlen, a w latach 2001-2008 związany ze spółką Orlen PetroCentrum.
Kompetencje odwołanego Marka Podstawy
Odwołany w poniedziałek z zarządu PKN Orlen Marek Podstawa zasiadał w nim od 2012 r., odpowiadając tam za sprzedaż. Wcześniej, od stycznia 2009 r., był dyrektorem wykonawczym płockiego koncernu ds. sprzedaży detalicznej, a w latach 2006-08 pracował w ConocoPhilips (USA), w tym jako dyrektor ds. planowania strategicznego.
Zgodnie ze statutem PKN Orlen, zarząd spółki może liczyć od pięciu do dziewięciu członków, łącznie z prezesem i wiceprezesami. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza płockiego koncernu z wyjątkiem jednego, w sprawie powołania i odwołania którego decyzję podejmuje minister Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki.
REKLAMA
Zmiany z inicjatywy Skarbu Państwa
Pod koniec stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło pięciu członków rady nadzorczej spółki, która liczy obecnie osiem osób - jednego członka może powołać jeszcze w odrębnym trybie Skarb Państwa. Akcjonariusze PKN Orlen odwołali z rady nadzorczej jej wiceprzewodniczącego Leszka Pawłowicza, a także sekretarza Adama Ambrozika oraz Cezarego Banasińskiego, Grzegorza Borowca i Cezarego Możeńskiego. Do rady nadzorczej powołano Adriana Dworzyńskiego – radcę prawnego, b. pracownika Polkomtelu i PGE oraz Kancelarii Prezydenta RP (2006-07), którego kandydaturę zgłosiło Nationale-Nederlanden OFE, a także zgłoszonych przez Skarb Państwa: Mateusza Bochacika - adwokata, b. asystenta ministra-koordynatora służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna; Agnieszkę Krzętowską - pracownika naukowo-dydaktycznego Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych płockiej filii Politechniki Warszawskiej; Remigiusza Nowakowskiego - prezesa Tauron Polska Energia, wcześniej związanego z Fortum Power and Heat Polska oraz Arkadiusza Siwko - prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, b. prezesa OLPP. Z wcześniejszego składu rady nadzorczej PKN Orlen pozostali w niej: Angelina Sarota - przewodnicząca od 2013 r., a w radzie od 2008 r.) oraz Artur Gabor i Radosław Kwaśnicki. Zgodnie ze statutem płockiego koncernu rada nadzorcza może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć i odwołać Minister Skarbu Państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy. Ostatnie NWZ akcjonariuszy spółki ustaliło na wniosek Skarbu Państwa, że rada będzie miała docelowo pełen skład, czyli właśnie 9 członków. W mediach, ale też w samym PKN Orlen, spekulowano w ostatnich tygodniach, że zmiany na stanowisku prezesa spółki oraz w jej radzie nadzorczej mogą być wstępem do zmian kadrowych w zarządzie płockiego koncernu. Pojawiały się też głosy, że ze względu na dobre wyniki finansowe PKN Orlen i zaawansowane strategiczne inwestycje, np. energetyczne, ewentualne zmiany personalne w zarządzie mogą być stopniowe i rozłożone w czasie.
Zysk netto grupy kapitałowej PKN Orlen za 12 miesięcy 2015 r. osiągnął 3 mld 233 mln zł, natomiast zysk jednostkowy netto płockiego koncernu wyniósł w tym czasie 1 mld 48 mln zł.
PAP, abo
REKLAMA