KE szykuje podatki dla BlaBlaCar i Airbnb
Ekonomia współdzielenia, czyli sharing economy, zmienia sposób prowadzenia biznesu.
2016-02-24, 10:54
Posłuchaj
Dzięki nowoczesnym technologiom osoba prywatna ma możliwość globalnego dotarcia z produktem lub usługą do szerokiej grupy odbiorców, stając się tym samym prosumentem.
Globalny zasięg
Także lokalni przedsiębiorcy, dzięki platformom internetowym, dużo łatwiej mogą działać na światowym rynku, tłumaczy Piotr Łuba z firmy doradczej PwC.
- To jest nowe zjawisko, które wykorzystuje narzędzia cyfrowe do połączenia kogoś kto coś oferuje z kimś kto tego potrzebuje. Nawet osoba prywatna, która oferuje pewne umiejętności jest w stanie stać się globalnym oferentem. Funkcjonują platformy, które łączą kogoś kto ma pieniądze i wolny czas z osobą, która potrzebuje przejechać z punktu A do punktu B. To się dzieje w miastach i jest dużą konkurencją do taksówek – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Popularność sharing economy rośnie
W Polsce już teraz 40 proc. Polaków zna usługi sharing economy, czyli ekonomie współdzielenia, z czego ponad 25 proc. z nas aktywnie z nich korzysta, wynika z raportu firmy doradczej PwC.
REKLAMA
- Nie możemy stanąć obojętnie obok tego. Ten nowy model będzie miał wpływ nie tylko na Kowalskiego, ale też na duże przedsiębiorstwa. Będą one musiały uwzględnić fakt powstania nowej konkurencji i nowych kanałów dotarcia do klienta. Wyobrażam sobie, że wielu z nas w wieku emerytalnym będzie mogło prowadzić działalność w oparciu o tego typu platformy – przekonuje rozmówca.
Każdy może być przedsiębiorcą
I co raz więcej osób już prowadzi, takie ułatwienia cieszą przedsiębiorców, dodaje Mariusz Pawlak główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
- Dziś możemy stać się mini hotelem wynajmując krótkoterminowo swoje mieszkanie – wyjaśnia.
Rośnie szara strefa
To kolejna rewolucja i trzeba z niej korzystać, ale ważne są też odpowiednie regulacje na tym rynku, tak aby nie doszło np. do nieuczciwej konkurencji i wzrostu szarej strefy.
REKLAMA
- Działalność gospodarcza musi opierać się o ramy prawne. Ta konkurencja musi być uczciwa. Działalność gospodarcza jest obłożona jakimiś podatkami. Każdy przedsiębiorca powinien temu podlegać – przekonuje specjalista.
Będzie nowe prawo
Zmiany w modelach biznesowych, w ekonomii zauważa też Bruksela. Komisja Europejska zapowiedziała tworzenie nowych regulacji w tym zakresie - wyjaśnia Bartosz Kwiatkowski, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.
- W przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje regionalne w Bukareszcie. Polskie Ministerstwo Rozwoju zbiera informacje od firm. Komisja Europejska zaproponuje nowe ramy dla ekonomii współdzielenia dla wszystkich firm w Europie – dodaje.
Rekomendacje Komisji Europejskiej mamy poznać na początku marca. Eksperci są zgodni, że rosnący na świecie i w Polsce udział ekonomii współdzielenia oznacza nowe perspektywy, ale także wyzwania dla rynku i jego regulatorów.
REKLAMA
Justyna Golonko, abo
REKLAMA