Okiełznaj Pythona, czyli warsztaty programistyczne dla wszystkich
Jedynie 25% z osób zatrudnionych w branży IT to kobiety, a tylko 13% ankietowanych kobiet deklaruje zainteresowanie karierą w dziedzinie nowych technologii.
2016-03-12, 08:38
Te niekorzystne statystki sukcesywnie odmienia organizacja Geek Girls Carrots, która w dniach 15-17 kwietnia w Google Campus w Warszawie organizuje kolejne PyCode Carrots, czyli bezpłatne weekendowe warsztaty z programowania w języku Python. 8 marca rusza rekrutacja uczestników.
Mało kobiet w IT
Z badań przeprowadzonych w krajach europejskich wynika, że jedynie 25% osób zatrudnionych w branży IT to kobiety. Statystki dotyczące Polski nie prezentują się lepiej: z 91% uczennic szkół średnich zainteresowanych nowymi technologiami, 48% nie widzi dla siebie przyszłości w branży. By odwrócić te dysproporcje na całym świecie powstają organizacje i ruchy działające na rzecz ułatwienia kobietom startu w branży IT. Jedną z nich jest Geek Girls Carrots (www.geekgirlscarrots.org) globalna organizacja, która łączy, inspiruje i uczy kobiety kochające nowe technologie. Organizuje spotkania lokalnych społeczności, szkolenia programistyczne i inne wydarzenia sprzyjające wymianie wiedzy i doświadczeń.
Geek Girls Carrots powstała w Warszawie
Obecnie działa już w 15 miastach w Polsce oraz 15 miastach na całym świecie. Organizuje szkolenia, które dla wielu uczestników okazały się początkiem programistycznej drogi. Kontynuują ją zawodowo lub hobbystycznie, np. na cotygodniowych spotkaniach Code Carrots w Kielcach i Warszawie. Weekendowe warsztaty odbyły się do tej pory szesnaście razy.
Kwietniowe warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy nigdy nie mieli styczności z programowaniem jak i tych, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności albo poznać kolejny język programowania. Jest to możliwe, bo nauka odbywa się w trzyosobowych zespołach. Nad każdym czuwa mentor – doświadczony programista, który dzieli się swoją wiedzą i wprowadza uczestników w świat kodu. Warsztaty opierają się na sprawdzonym i wciąż ulepszanym scenariuszu. Od lat cieszą się ogromną popularnością - o jedno miejsce walczy nawet 15 osób! Podczas warsztatów przy laptopach spotykają się zarówno licealiści, studenci, absolwenci u progu kariery jak i osoby z długim stażem zawodowym. Płeć, wiek, zawód nie mają znaczenia – liczy się motywacja! Weekend z Geek Girls Carrots to nie tylko nauka, ale również okazja do dobrej zabawy, nawiązania nowych znajomości i posłuchania ciekawych prelekcji na tematy związane z programowaniem.
REKLAMA
A tak uczestniczki gdańskiej edycji wypowiadały się o swoich wrażeniach:
Warsztaty dały mi przede wszystkim niesamowity zastrzyk energii i nakręciły mnie na dalszy rozwój. Pokazały mi, że to, co dotychczas wydawało się wielu osobom typowo męskim zajęciem (tj. programowanie) doskonale nadaje się także dla kobiet, a co istotniejsze, dla mnie. Wkręciłam się na dobre! - Wioleta Ziemblińska, uczestniczka poprzedniej edycji warsztatów Code Carrots.
Podobał mi się klimat warsztatów, który wyrażał: kodowanie to zabawa, twórz, rozwijaj się, pracuj, baw się dobrze; (zamiast: siedź na krześle przez 8 godzin i wpisuj, wpisuj te kody). Uważam, że bardzo pomocne było to, że podzieleni byliśmy na małe grupy. W bardzo kameralnym klimacie swobodnie mogłam się uczyć, zadawać pytania, doświadczać i próbować. W swoim tempie wdrażałam się w środowisko komputerowe i społeczne. Inspirujące były przerwy z prelegentami, gdzie zobaczyłam jakie jest środowisko Pythonistów, jak się do nich dostać, jak (ba! to, że mogę) z humanisty mogę się przekwalifikować. - Paulina Py, uczestniczka poprzedniej edycji warsztatów Code Carrots.
Informacja prasowa, abo
REKLAMA