Alior Bank przejmie Bank BPH?

Co roku na rynku bankowym dochodzi do fuzji. Jak informował dziennik Rzeczpospolita, w najbliższych dniach może dojść do podpisania umowy w sprawie przejęcia Banku BPH przez Alior Bank.

2016-03-16, 16:07

Alior Bank przejmie Bank BPH?
W najbliższych dniach może dojść do podpisania umowy w sprawie przejęcia Banku BPH przez Alior Bank. . Foto: Wikimedia Commons

Posłuchaj

O fuzjach na polskim rynku bankowym, w tym o zapowiadanym połączeniu Alior Banku z Bankiem BPH, mówi w Polskim Radiu 24 ekonomista Paweł Majtkowski./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego wylicza, że wprowadzenie ustawy frankowej w obecnym kształcie mogłoby kosztować banki od 44,5 do nawet 67 mld złotych.

Ustawa dla frankowiczów zmusi banki do konsolidacji?

Zdaniem ekonomisty Pawła Majtkowskiego, regulacje w sprawie kredytów walutowych, mogą wpłynąć na rynek fuzji.

Tłumaczy, że ewentualne regulacje dotyczące kredytów we frankach, mogą być motorem przejęć i fuzji na polskim rynku bankowych.

 ̶  Ubytek kapitału w bankach powoduje automatycznie konsolidację banków i skupianie kapitału – mówi ekspert.

REKLAMA

Portfel kredytowy we frankach wpływa na wycenę banku

Jak dodaje ekonomista, to że bank oferował swoim klientom kredyty frankowe, a tak było w przypadku Banku BPH, może wpłynąć na jego wycenę.

Jak wycenić bank z portfelem kredytowym w obcej walucie?

Jak zauważa, dopóki nie wiemy, jak będzie wyglądała ustawa frankowa, wycena tego banku jest bardzo trudna.

 ̶  Pamiętam przejęcie banku Nordea w Polsce przez PKO BP, gdzie też był duży portfel kredytów w walutach obcych. Tam przyjęto takie rozwiązanie, że przez cały czas życia tych kredytów, bank Nordea wziął część odpowiedzialności za ten portfel. I to może być rozwiązane w tej niepewnej sytuacji - mówi ekspert.

Według dziennika, Alior Bank ma obecnie 40 mld zł aktywów, a cały Bank BPH (to dane za trzy kwartały 2015 roku) prawie 32 mld zł. Jednak wyłączając portfel kredytów walutowych (a to blisko 14 mld zł), przejmowane aktywa byłyby o blisko połowę niższe - informowała  gazeta.

REKLAMA

Dominik Olędzki, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej