Wielki Piątek powinien być wolny od pracy?

Hiszpania, Portugalia, Niemcy, Wielka Brytania, Czechy czy Szwecja - to tylko niektóre kraje europejskie, w których Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy.

2016-03-25, 12:55

Wielki Piątek powinien być wolny od pracy?
Adam Ruciński prezes firmy audytorskiej BTFG, Maryjka Szurowska, dziennikarka "Gazety Bankowej" , Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 - gośćmi Pulsu Gospodarki byli Adam Ruciński prezes firmy audytorskiej BTFG, Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, Maryjka Szurowska, dziennikarka "Gazety Bankowej" (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W Polsce tak nie jest. Czy powinno się to zmienić? Wg Maryjki Szurowskiej, dziennikarki "Gazety Bankowej", która była gościem "Pulsu Gospodarki" - nie powinnyśmy dodawać nowych świąt.

- Jest dużo pomysłów na nowe dni wolne i na skracanie pracy. Mam na myśli także obniżenie wieku emerytalnego. Ja mam do tego negatywny stosunek. Wychodzę z założenia, że powinniśmy pracować, może nie jak najwięcej, ale w rozsądnych proporcjach. Wydaje mi się, że Wielki Piątek nie jest dniem, który musi być wolny od pracy. Nie jest to 2 maja, który między 1, a 3 maja mocno wadził i większość ludzi nie pracuje. Można by było to rozwiązać, żeby nie było złudzenia, że pracujemy tego dnia, choć w praktyce tak się nie dzieje - uważa dziennikarka.


Posłuchaj

Maryjka Szurowska, dziennikarka "Gazety Bankowej": 2 maja mógłby być wolny 0:42
+
Dodaj do playlisty

Nie stać nas na kolejny wolny dzień

Podobnego zdania jest Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP, według którego polskiej gospodarki na kolejny dzień wolny nie stać

-  W przypadku debaty o dniach wolnych zawsze warto pamiętać, że my nie jesteśmy krajem bogatym. Oczywiście jest to ważny dzień dla Chrześcijan, ale trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy polska gospodarka może sobie na to pozwolić. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie - podkreśla rozmówca.


Posłuchaj

Arkadiusz Pączka, zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP: nie stać nas na wolne dni 0:41
+
Dodaj do playlisty

Tylko 4 godziny?


Inne rozwiązanie kwestii wolnego Wielkiego Piątku proponuje PSL. Ludowcy chcą  skrócenia maksymalnego czasu pracy do czterech godzin. Za te dni przysługiwałoby jednak pełne wynagrodzenie.  Adam Ruciński prezes firmy audytorskiej BTFG i to tego pomysłu podchodzi sceptycznie

- Z punktu widzenia ekonomicznego jedne dzień wolny od pracy lub niższy wymiar pracy jest podnoszeniem sobie wynagrodzenia. Oczywiście większość wyborców chciałaby takiego rozwiązania. Natomiast nie sądzę, żeby jak ktoś wynajmuje sobie malarza do malowania mieszkania przystał na takie rozwiązanie, że malarzowi należy się płatny wolny dzień pracy . Mamy taką naturę, że jeżeli to pracodawca ma nam płacić, to może płacić ile chcemy, a jak my płacimy to chcemy ekwiwalentu - wyjaśnia ekspert.
 

REKLAMA

Posłuchaj

Adam Ruciński prezes firmy audytorskiej BTFG: brak nam konsekwencji 0:59
+
Dodaj do playlisty

W Polsce jest 113 dni wolnych od pracy

W Polsce w 2016 roku będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt liczba dni wolnych wyniesie 113.

Liderami  w dniach wolnych w UE są Belgowie, którzy mają ich aż 24, na drugim miejscu są Węgrzy 17 dni; Najmniej - bo tylko 9 - dni świątecznych mają  Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy i Anglicy.

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej