"Panama Papers". Ekonomiści: szokują nazwiska i podane sumy

Sprawiedliwy system podatkowy zmniejszy ucieczkę firm do rajów podatkowych.

2016-04-04, 13:52

"Panama Papers". Ekonomiści: szokują nazwiska i podane sumy
Od lewej: Maciej Bukowski, prezes WISE Europa i Uniwersytetu Warszawskiego, Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej, Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli Maciej Bukowski, prezes WISE Europa i Uniwersytetu Warszawskiego, Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej, Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

O "Panama Papers", wycieku dokumentów, pisze dziś prasa na całym świecie. Politycy i ich rodziny, celebryci, biznesmeni i sportowcy - setki tysięcy osób i organizacji wykorzystuje raje podatkowe. Skala procederu jest ogromna, ale to zjawisko nie jest nowe i nie jest zaskoczeniem - tłumaczy Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej.

Ogromna skala zjawiska

- Istnieje około 600 narzędzi służących do optymalizacji podatków. Jednym z nich jest też transfer do rajów podatkowych. Pierwszy raz jest wyraźne wskazanie na to, gdzie te pieniądze uciekały, w jaki sposób. Mamy też do czynienia z wyciekiem nazwisk. Zazwyczaj rozmawia się o firmach. Tu okazuje się, że są to osoby z całego świata, również z Polski, które przy pomocy wyspecjalizowanych doradców podatkowych, transferowały pieniądze. Szokują nazwiska i podane sumy – uważa rozmówczyni.


Posłuchaj

Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej o skali zjawiska 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Co można ukryć w raju podatkowym

Raje podatkowe to sposób na legalną optymalizacje podatkową, ale też coś więcej - to też często sposób na ukrywanie pieniędzy pochodzących z rabunku - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WISE Europa i Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

 - Z rajów podatkowych korzystają autokraci czy dyktatorzy, którzy w ten sposób ukrywają pieniądze z rabunków czy kradzieży. Drugi aspekt to też jest pranie brudnych pieniędzy, pochodzących z działalności przestępczej, czyli narkotyki, handel bronią, handel ludźmi. Są też osoby, które obniżają swoje opodatkowania w pełni legalnie. Uciekają się do sztuczek prawnych, które są legalne. Nie należy mieszać tych zjawisk – podkreśla gość Polskiego Radia 24.


Posłuchaj

Maciej Bukowski, prezes WISE Europa i Uniwersytetu Warszawskiego: kto korzysta z rajów podatkowych 0:53
+
Dodaj do playlisty

Rajów podatkowych mogłoby nie być, ale…

Państwo może jednak przeciwdziałać ucieczce podatników do tak zwanych rajów podatkowych - dodaje Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- W momencie kiedy zalegalizowano nielegalne raje podatkowe stały się one powszechnym narzędziem do optymalizacji podatkowej. Kiedy podatki są powszechne,  sprawiedliwe i niskie, to wówczas nie ma rajów podatkowych – uważa ekspert.


Posłuchaj

Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców o podatkach niskich i sprawiedliwych 0:21
+
Dodaj do playlisty

Posiadanie spółki w raju podatkowym nie jest przestępstwem, jednak prawo ogranicza działalność biznesową osób, które piastują lub piastowały stanowiska publiczne. Ponadto fakt posiadania takiej spółki należy zgłosić polskiemu fiskusowi.

REKLAMA

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej