Alior przejmuje BPH. Co to oznacza dla klientów?
Na naszym rynku bankowym szykuje się przejęcie. Alior Bank kupuje bank BPH - podpisał z grupą GE Capital umowę nabycia podstawowej działalności Banku BPH.
2016-04-05, 18:35
Po połączeniu liczba obsługiwanych klientów Aliora zwiększy się do ponad 3 milionów. Sytuacja klientów banku BPH jednak nie wiele się zmieni - tłumaczy Paweł Majtkowski analityk finansowy.
Zmienią się numery rachunków
- Na pewno należy się spodziewać zmiany numerów rachunku, to ten pierwszy efekt. W dalszej perspektywie także nastąpi zmiana oferty. Oczywiście z automatu nic się nie zmienia. Te warunki, które klienci mają w Banku BPH pozostaną. Zmienią się karty, bo bank wyśle nowe wzory, żeby można było zmienić warunki, zmienić koszty. Tu musi być wyrażona zgoda przez klienta – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
Alior będzie rósł
Następny planowany zakup Alior Banku to Raiffeisen Polbank. Dziś w Aliorze decydujący głos ma PZU. 40 proc. sektora bankowego kontroluje krajowy kapitał, ale wpływ państwa nad bankami się powiększa.
- Udział naszego krajowego kapitału na rynku bankowym rośnie dzięki tym przejęciom. Zwykle takie fuzje wśród średnich i małych banków zmniejszają konkurencję na rynku i tak może się zdarzyć w krótkim czasie. Podoba mi się, że Alior nie zatrzymuje się i chce przejmować kolejne banki, bo z punktu widzenia konkurencji dobrze by było, żeby ten bank, który przejmuje kolejne, wszedł do pierwszej piątki i zaczął deptać po piętach tym pozostałym dużym instytucjom. Wtedy z punktu widzenia konkurencji możemy też na tym zyskać – uważa gość.
REKLAMA
A Alior Bank w ubiegłym roku trafił w ręce PZU. Plan ubezpieczyciela zakładał stworzenie na jego bazie większej instytucji poprzez przejęcie kolejnych banków.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA