more_horiz
Gospodarka

PIT 2015: jak ułatwić sobie rozliczenie podatku?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 10:48
Podczas tegorocznej akcji składania zeznań podatkowych możemy pobić rekordowe ponad 7 milionów e-PIT-ów z 2015 r.
Audio
  • O tym, jak skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W tym roku czas na rozliczenie PIT mamy do 2 maja
W tym roku czas na rozliczenie PIT mamy do 2 majaFoto: Pixabay.com

Do 11 kwietnia 2016 r. Polacy złożyli już ponad 6 mln elektronicznych formularzy PIT, a do końca rozliczeń zostało sporo czasu.

W tym roku, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę, mamy na to czas do poniedziałku 2 maja.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to duże ułatwienie

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów przypomina, że od zeszłego roku do dyspozycji mamy też wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe.

- Co roku otrzymujemy od naszych pracodawców informację, jaka była wysokość naszego przychodu, dochodu, koszty uzyskania przychodu za poprzedni rok. To są najczęściej formularze PIT-11, PIT-8. Są to informacje od organów rentowych. O ile dostajemy jeden taki dokument, to problem nie jest wielki. Zdarza się jednak, że takich dokumentów otrzymujemy trzy, pięć czy dziesięć, bo np. pracujemy w różnych miejscach, czy też na umowach o dzieło, zleceniach, wówczas PFR (Pre-Filled tax Return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe – przyp. red.) już samo za nas zlicza przychód, dochód, koszty uzyskania przychodu i zdecydowanie bardziej nam pomaga – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, wystarczy wejść na stronę: portalpodatkowy.mf.gov.pl, na której znajdziemy bardzo precyzyjną informację, jak skorzystać z PFR.

Usługa jest rozwijana


W taki sposób możemy rozliczyć dwa formularze podatkowe.

- W tamtym roku był to tylko PIT-37, w tym roku jest to dodatkowo jeszcze PIT-38. Akurat ten PIT rozliczają osoby, które mają przychody z kapitałów pieniężnych – wyjaśnia Paweł Jurek.

Ekspert podkreśla, że ta usługa jest stale rozwijana.

- W ubiegłym roku nie było jeszcze takiej możliwości, aby informacje od organów rentowych w tej usłudze zmieścić. W tym roku już to się udało. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ta usługa będzie coraz bardziej udoskonalana – podkreśla.

Pamiętaj o 1 proc.

Jak co roku, możemy też przekazać 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Wystarczy wpisać do swojego zeznania podatkowego numer KRS wybranej organizacji, którą chcemy wesprzeć.

Elżbieta Szczerbak, awi

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem