Polska sprzedała kolejne obligacje

Blisko tysiąc złotych wydał w 2014 roku przeciętny Polak na odsetki od państwowego długu. Ministerstwo Finansów sprzedało dziś na aukcji obligacje o wartości ponad 8 miliardów złotych.

2016-04-21, 15:49

Polska sprzedała kolejne obligacje
W przyszłym tygodniu Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprezentuje tak zwany rachunek od państwa. Pokaże w nich, na jakie cele idą podatki płacone przez Polaków. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, Aleksander Łaszek wyjaśnia, że w 2015 roku koszty obsługi długu były nieznacznie niższe niż rok wcześniej
+
Dodaj do playlisty

Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, Aleksander Łaszek wyjaśnia, że w 2015 roku koszty obsługi długu były nieznacznie niższe niż rok wcześniej. Według niego nie jest to jednak zasługa rządzących lub mniejszego długu. Rozmówca IAR powiedział, że niższym kosztom sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe na świecie. Blisko tysiąc złotych, który w postaci podatków płaci co roku każdy Polak, to wydatki na same odsetki.

"Polski dług jest ryzykowny dla państwa"

Ekonomista w rozmowie z IAR podkreśla, że polski dług jest ryzykowny dla państwa. Koszty obsługi długu mogą wzrosnąć, gdy w górę pójdą stopy procentowe. Państwo emituje część obligacji w obcych walutach. Ewentualne osłabienie złotego może wpłynąć na wartość długu.
Popyt inwestorów na polskie papiery wartościowe był blisko jedną trzecią większy, od podaży. Wcześniej ministerstwo finansów informowało, że ma zapewnione finansowanie ponad połowy tegorocznych potrzeb.
W przyszłym tygodniu Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprezentuje tak zwany rachunek od państwa. Pokaże w nich, na jakie cele idą podatki płacone przez Polaków.

Zadłużenie państwa sięga blisko 950 miliardów złotych

Według organizacji, zadłużenie państwa sięga blisko 950 miliardów złotych. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec kraju zadłużony jest na prawie 25,5 tysiąca złotych. Na koniec tego roku dług Polski może przekroczyć bilion złotych. To oznacza, że rośnie on w tempie 222 milionów złotych na dobę, 9,3 milionów złotych na godzinę i 2568 złotych na sekundę. Relacja tego długu do PKB Polski przekracza 53 procent.

IAR, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej