Kluczem do innowacyjności jest edukacja
Szwajcaria jest drugim najbardziej innowacyjnym krajem na świecie. Polska - 46.
2016-05-04, 09:25
Posłuchaj
Możemy się sporo nauczyć od tego kraju - mówi Marek Szymański prezes koncernu Franke-Polska, szef tego koncernu na Europę Środkową oraz prezes polsko-szwajcarskiej Izby Gospodarczej.
- Polska po transformacji trudno, żeby przyjęła rolę lidera innowacyjności na świecie. Głównie inwestycje płynęły w jedną stronę. Kopiowaliśmy rozwiązania z doświadczonych dojrzałych spółek. Teraz polskie przedsiębiorstwa też się rozwinęły i są w stanie generować fajne pomysły. Do tego, żeby mógłby funkcjonować w podobnym otoczeniu jak przedsiębiorstwa szwajcarskie potrzebna jest bardzo stabilna, przewidywalna polityka gospodarcza, finansowa i fiskalna. Ważne jest też głębokie przekonanie u wszystkich pracowników, że wszystko co do tej pory robimy można robić lepiej – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.
Wykształcenie to podstawa
Ważny jest też system edukacji.
- Sukces Szwajcarii jako gospodarki na pewno w dużym stopniu jest związany z dualnym systemem szkolenia. Uczniowie zyskują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. W ten sposób kształceni są dobrzy specjaliści w konkretnym zakresie – przekonuje rozmówca.
Szwajcaria w ostatnich latach chętnie inwestuje w Polsce w outsourcing i centra usług wspólnych. W naszym kraju obecne są także inne szwajcarskie branże: spożywcza, farmaceutyczna, bankowa czy maszynowa.
Aleksandra Tycner, abo