Polska w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Szałamacha - to element naszej strategii
W czerwcu dopełnią się formalności i Polska stanie się pełnoprawnym członkiem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował dziś minister finansów. Paweł Szałamacha spotkał się z szefem tej instytucji.
2016-05-06, 17:32
Posłuchaj
Prezes AIIB, Jin Liqun powiedział, że polska gospodarka jest istotna dla tego regionu Europy. Przypomniał on, że Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do banku.
Szałamacha: udział w AIIB elementem polskiej strategii gospodarczej
Udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jest bardzo silnym elementem polskiej strategii gospodarczej - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha po piątkowym spotkaniu w Warszawie z prezesem AIIB Jin Liqunem.
Szałamacha - na wspólnej z Liqunem konferencji prasowej po spotkaniu - przypomniał, że procedura ratyfikacji umowy dot. przystąpienia Polski do banku jest na finiszu. "Pozostaje ze strony Polski jeszcze opłacenie naszego udziału w kapitale banku i desygnowanie naszych przedstawicieli do ciał zarządzających tą instytucją. Traktujemy tę koncepcję jako bardzo silny element naszej strategii gospodarczej" - podkreślił.
Polska zaangażuje w kapitał banku ponad 800 milionów dolarów. Minister Finansów, Paweł Szałamacha podkreślił, że Polska nie będzie na razie zwiększać swojego zaangażowania.
Warszawa dopiero dokona wpłaty kapitału. Później, według szefa resortu finansów, będziemy przyglądać się działalności AIIB. Według ministra musi upłynąć kilka lat, zanim będzie można myśleć o większym zaangażowaniu strony polskiej w to przedsięwzięcie.
REKLAMA
Bank otwiera nowe możliwości eksportowe dla polskich firm
Zdaniem ministra, Polska powinna zdywersyfikować swoją obecność gospodarczą poza Europą. "Oczywiście w Azji, Afryce i w związku z tym podjęliśmy taką decyzję (o udziale w banku)" - powiedział. Dodał, że w pierwszym rzędzie bank będzie jednak skoncentrowany na projektach infrastrukturalnych w Azji, ale powinny za tym także pójść nowe możliwości eksportowe dla polskich firm.
Przypomniał, że w czerwcu odbędzie się pierwsze posiedzenie rady gubernatorów banku. "Wówczas niejako nasza obecność zostanie w pełni zmaterializowana. Będziemy pełnoprawnym uczestnikiem. Chciałbym podkreślić, co bardzo istotne, że wśród 57 krajów założycieli jesteśmy jedynym krajem z Europy Środkowej" - powiedział.
Przedsatwicielstwo AIIB w Warszawie?
Szałamacha powiedział też, że w rozmowie z prezesem banku podkreślił, że idealnym miejscem dla przedstawicielstwa AIIB byłaby Warszawa. "Jeżeli będą kontrakty i generowane przez polski biznes więzi, dostawy, kontrakty budowalne, jeśli uda się wykorzystać potencjał banku jako swoiste drożdże do odbudowy polskiej obecność w Azji, to naturalną koleją rzeczy będzie potrzeba, żeby powstało tu przedstawicielstwo" - zaznaczył.
Jin Liqun też podkreślił, że Polska jest pierwszym krajem z Europy Środkowej, który jest członkiem banku, ale jednocześnie jedynym członkiem-założycielem z tego regionu świata. Dodał, że nasz kraj ma także duże znaczenie ze względu na usytuowanie geograficzne.
Bank wesprze projekty energetyczne, drogowe, związane z ochroną środowiska
Był pytany również o to, jakie konkretnie projekty mogą być zrealizowane w ramach AIIB. "Zależy nam na tym, aby to były projekty, które będą łączyły Europę i Azję. (...) Mandatem naszego banku jest przede wszystkim realizowanie projektów, które dotyczą energetyki. Chodzi zarówno o wytwarzanie, ale również przesył, również projekty w zakresie transportu drogowego, zarówno zwykłych dróg, jak i ekspresowych. Oprócz tego również infrastruktura kolejowa, porty morskie, porty lotnicze, gospodarka odpadami, gospodarka ściekowa i projekty związane z ochroną środowiska. Obszar działalności będzie szeroki" - zaznaczył.
"Gdy już będą konkretne pomysły, konkretne projekty, które mogą być zrealizowane, wyślę z mojego banku zespół, który na miejscu (w Polsce) będzie pracował nad dopracowaniem tych projektów. W tej chwili jest za wcześnie, by mówić o konkretnych przedsięwzięciach" - zaznaczył.
Bank będzie współpracować z EBOiR oraz Bankiem Światowym
Dodał, że AIIB chce również współpracować z innymi instytucjami finansowymi, jak Bank Światowy i EBOiR, a walutą banku będzie dolar amerykański. "Z cała pewnością planujemy również korzystać z instrumentów dłużnych, planujemy emisję obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych. Przychody z tej emisji posłużyłyby do finansowania projektów infrastrukturalnych. Zależy nam na tym, aby utrzymać dobrą jakość kapitałów własnych. To nie różni nas od jakiejkolwiek międzynarodowej instytucji finansowej" - powiedział.
85 proc. środków banku przeznaczone na kredyty
Powiedział, że 85 proc. środków będzie przeznaczana na kredyty, ok. 10 proc. na inwestycje kapitałowe, a ok. 5 proc. na gwarancje. "Podchodzimy jednak do projektów elastycznie i może tu być pewne przesuniecie. To są przybliżone wartości procentowe" - powiedział.
Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to nowa chińska inicjatywa. Ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.
W wyniku negocjacji z udziałem 57 państw uzgodniony został statut banku, którego dotyczy umowa, i rozpoczął się proces jego podpisywania i ratyfikacji przez poszczególne kraje. Do 31 grudnia 2015 r. umowę podpisały wszystkie państwa, które brały udział w negocjacjach, a 18 krajów dokonało ratyfikacji umowy. W kwietniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy o utworzeniu AIIB.
IAR, PAP, jk
REKLAMA