Zakłady bukmacherskie? Większość stron zostanie zablokowanych
Będą ułatwienia dla bukmacherów i legalizacji pokera. Założenia projektu noweli przygotowała grupa posłów wywodzących się z Polski Razem wicepremiera Jarosława Gowina.
2016-05-17, 10:24
Posłuchaj
Liberalizacja ustawy o grach hazardowych to krok w dobrym kierunku, komentował w Polskim Radiu 24 Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP
- Rzetelnej oceny tych wszystkich propozycji przedstawionych przez wicepremiera Jarosława Gowina będzie można dokonać dopiero po publikacji projektu i analizie konkretnych zapisów legislacyjnych. Rynek zakładów bukmacherskich oferowanych w Internecie jest zdominowany przez szarą strefę, mówimy to szacunkowo o 90 proc. rynku, który należy do tej strefy. W takiej sytuacji bez wątpienia liberalizacja jest potrzebna – podkreśla gość.
Strony będą częściej blokowane?
Projekt zakłada m.in. zmianę systemu opodatkowania: z 12 proc. podatku od obrotów na 20-procentowy podatek od przychodu oraz blokadę stron i płatności bukmacherów nie posiadających polskiej licencji. Choć - jak dodaje Łukasz Czucharski - takie działanie jest możliwe także na podstawie obecnie obwiązujących przepisów.
- Pracodawcy RP od dłuższego czasu postulują blokowanie stron bukmacherów, którzy działają nielegalnie. Naszym zdaniem jest to możliwe już przy obecnym prawie. Na gruncie ustawy Prawo Telekomunikacyjne na blokowanie stron internetowych pozwala artykuł 180 ustęp 1 tej ustawy. W tym przypadku policja i ABW z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego mają możliwość zablokowania tych stron – wyjaśnia specjalista.
REKLAMA
W wyniku zmian w prawie - według wicepremiera Gowina - przewidywany jest dziesięciokrotny wzrost wpływów budżetowych, który może sięgnąć ok. 200 mln zł. Część z tych pieniędzy miałaby trafiać na cele społeczne, wspieranie sportu młodzieżowego oraz na walkę z uzależnieniami od hazardu.
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA