Polska rośnie w siłę na rynku usług biznesowych

Już prawie 200 tys. osób zatrudnia w Polsce sektor usług biznesowych - tak wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Infomracji i Inwestycji Zagranicznych.

2016-06-07, 17:13

Polska rośnie w siłę na rynku usług biznesowych
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Glow Images

Posłuchaj

O sektorze usług biznesowych w Polsce w Polskim Radiu 24 mówi dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W naszym kraju działa ponad 850 centrów BSS. Większość z nich zlokalizowana jest w największych polskich, ale na znaczeniu zyskują też mniejsze ośrodki.

- W związku z olbrzymim zainteresowaniem największymi aglomeracjami i wielką koncentracją zatrudnienia w siedmiu największych aglomeracjach Polski sięgającą 92 proc. całego zatrudnienia w sektorze, firmy szukają alternatywnych lokalizacji w Polsce. Przewaga kosztowa nie ma największego znaczenia, istotna jest możliwość dotarcia do jeszcze nie zidentyfikowanych zasobów kadrowych władających językami i posiadających kompetencja techniczne, które są niezbędne by móc funkcjonować, rozwijać się, dodawać nowe procesy. Stąd też poszukiwania na mniejszych rynkach. Tu wygrywają polskie firmy, które nie boją się inwestować w mniejszych polskich miastach takich jak Radom, czy Koszalin - mówi dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ Iwona Chojnowska-Haponik.

IT najbardziej popularne

Najbardziej popularnym profilem działalności centrów BSS jest IT, ale na znaczeniu zyskują także badania i rozwój. Na tym szczególnie nam zależy - dodaje gość Polskiego Radia 24.

- Grupą pożądanych procesów są niewątpliwie wszelkie procesy związane z IT, cyberbezpieczeństwo, ochrona danych, przetwarzanie big data, dużych danych. To wszystko chcielibyśmy przyciągnąć do Polski, bo to jest nośnik innowacyjności. W ramach centrów usług wspólnych, ale również BPO (Business Process Outsourcing), czyli typowego outsourcingu, można wprowadzać nowe bardzo zaawansowane procesy tzw. KPO (Knowledge Process Outsourcing). Automatyzacja, która postępuje w tym sektorze eliminuje te najprostsze, najnudniejsze procesy, to świetnie, bo można je zastąpić tymi  bardzo zaawansowanymi, ciekawszymi. Z punktu widzenia pracownika, to jest sam zysk – podkreśla rozmówczyni.

REKLAMA

Spośród wszystkich działających w Polsce centrów BSS, 1/3 stanowią centra z polskim kapitałem. Na kolejnych miejscach znajdują się: USA, Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Błażej Prośniewski, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej