Brexit nie musi się skończyć źle dla polskich eksporterów do Wielkiej Brytanii
Dla Polski Wielka Brytania jest drugim co do wielkości partnerem handlowym. Wymiana handlowa w ciągu ostatnich 10-12 lat co roku rosła stabilnie o 3-5 proc. rocznie.
2016-06-24, 19:44
Posłuchaj
W samym 2015 r. eksport towarów z Polski do Wielkiej Brytanii wyniósł prawie 12 mld euro.
Wielka Brytania w czołówce naszych odbiorców eksportowych
Piotr Soroczyński główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych podkreśla, że Wielka Brytania znajduje się w ścisłej czołówce polskiego eksportu, do których wysyłamy towary – od sprzętu AGD i RTV, mebli i żywności oraz dóbr zaopatrzeniowych.
̶ Wiele firm brytyjskich prowadzi produkcję i handel dzięki dostarczanym przez Polskę komponentom i surowcom, mówi ekspert.
Brexit nie zaszkodzi polskim eksporterom?
Więcej towarów wysyłamy tylko do Niemiec, ale Brexit nie oznacza, że wymiana handlowa z Wielką Brytanią spadnie. Zdaniem eksperta sytuacja naszych eksporterów bardzo się nie zmieni.
REKLAMA
Jak ocenia ekspert, jeśli proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii będzie pragmatyczny i zostanie sprawnie przeprowadzony, to regulacje handlowe nie będą odbiegały od obecnych.
̶ Wielka Brytania może pozostać w europejskim obszarze gospodarczym, bez głosu, tak jak Norwegowie czy Szwajcarzy, ale będzie się cały czas cieszyć ze wspólnego rynku – mówi Piotr Soroczyński
Prawdopodobnie od najbliższej zimy rząd brytyjski rozpocznie dwuletnie negocjacje z Komisją Europejską, które doprowadzą do ustalenia, na czym polegać będzie wyjście Wielkiej Brytanii i jaka będzie wzajemna relacji pomiędzy Wielka Brytanią a Unią Europejską po tym okresie.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA