Arabia Saudyjska to wielka szansa dla polskich firm

Krój Arabii Saudyjskiej wydał kilka dni temu dekret dopuszczający na tamtejszy rynek wołowinę z Polski, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii.

2016-07-04, 15:48

Arabia Saudyjska to wielka szansa dla polskich firm
Saudyjskie królestwo, podobnie jak inne kraje Zatoki Perskiej, których gospodarka zależy od ropy, dotknął spadek cen tego surowca i zmusił je do wyeliminowania subsydiów oraz do przemyślenia systemu gospodarczego oraz podatkowego. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O szansach dla naszych firm na rynku Arabii Saudyjskiej w Polskim Radiu 24 (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Oznacza to szansę dla krajowych producentów na zwiększenie eksportu - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Mrowińska ekspert rynku żywności w Polsko-Saudyjskiej Radzie Biznesu oraz Polsko-Saudyjskiej Izbie Gospodarczej.

- Arabia Saudyjska importuje 98 proc. żywności. Nasi producenci mają w tej chwili możliwość eksportu do tego kraju  polskich towarów, przede wszystkim wołowiny. Wcześniej wołowinę dostarczał Pakistan i Indie, ale było to mięso gorszej klasy. W tym momencie Arabia Saudyjska stawia na jakość i jest to głównie mięso z Australii i Nowej Zelandii. Polskie produkty mają szansę zaistnieć na tamtejszym rynku, postrzegane są bowiem jako produkty Unii Europejskiej – przekonuje rozmówczyni.

Jest dużo do zrobienia

Saudyjczycy mogą kupować nasze steki, ale nie tylko.

- Kraj importuje m.in. świeże oraz mrożone owoce i warzywa oraz mleko w proszku. Warto zauważyć, że krajowe mleko w proszku trafia tam przez pośredników z Algierii, a maliny przechodzą przez rynek francuski. Ważna jest kwestia dostosowania się naszych producentów do wymogów rynku docelowego oraz specjalizacja w dalekim transporcie. Świeże owoce i warzywa są dostarczane tylko samolotami. Kontener płynie tam 27 dni – przypomina gość.

REKLAMA

Duża szansa dla naszych firm

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Obecnie najsilniej reprezentowane w Arabii Saudyjskiej są polskie firmy z branży spożywczej, meblarskiej, budowlany i kolejowy - dodaje Antoni Mielniczuk prezes Polsko-Saudyjskiej Izby Gospodarczej.

- Arabia Saudyjka bardzo dużo importuje różnych produktów. Importuje maszyny, rozwiązania czy technologię. Jakiś czas temu został ogłoszony program wizja roku 2030. To są setki projektów czy programów, które powinny uczynić Arabię Saudyjską mniej zależą od ropy naftowej. Jest to okazja dla polskich firm, które mogą się wpisać w program zmian i będą mogły uzyskać pieniądze za swoją wiedzę i doświadczenie – dodaje.

Plan Arabii Saudyjskiej porównywany jest z naszym planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Wspólne punkty obu planów dotyczą kwestii rozszerzenia eksportu na nowe rynki, dywersyfikacji, wzmocnienia sektorów gospodarki opartych na wiedzy, korzystania z istniejących zasobów kapitałowych po to, żeby uniezależniać swoje własne gospodarki.

Sylwia Zadrożna, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej