80 proc. polskich biur podróży z długami
Wzmożone zainteresowanie letnim wypoczynkiem nie przekłada się na sytuację branży usług turystycznych.
2016-07-05, 21:36
Jak podaje biuro analityczne Bisnode Polska 80 procent biur podróży jest w złej lub bardzo złej sytuacji finansowej. Agenci tłumaczą, że to efekt mniejszego zainteresowania wyjazdami zagranicznymi.
Polacy boją się wyjazdów zagranicznych
Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych przyznaje, że zamachy terrorystyczne wpływają nie korzystnie na kondycje finansową touroperatorów."
Chude lata dla turystyki. Przez terrorystów
Oczywiście są lata chudsze i tłustsze. Teraz weszliśmy w okres chudszy, niestety za sprawą zamachów. Nie oznacza to jednak, że biura będą upadać" - zapewnia Marek Kamieński. "
Teraz po 2012 roku gdzie upadło wiele biur organizatorzy turystyczni są raczej przygotowani na tego typu sytuacje. Reagują odpowiednio, poszerzają ofertę dlatego nie powinniśmy się spodziewać spektakularnych upadków biur - podsumowuje Marek Kamieński.
REKLAMA
Niemniej jak dodaje Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa
Mazowieckiego nikt nie sprawdza kondycji biur podróży. " Żadna ustawa w stosunku do żadnego przedsiębiorcy nie daje możliwości badania sytuacji finansowej. To jest przedsiębiorca prywatny. I ta działalność finansowa nie podlega kontroli" - podsumowała Izabela Stelmańska.
Jej zdaniem ubezpieczyciele mogą jednak szacując własne straty odmówić podpisania umowy z biurem turystycznym jeśli widza złą kondycję finansową biur. Do tej pory takie przypadki miały miejsce ale nie są zbyt częste.
IAR, jk
REKLAMA