Nagrywanie notariuszy zniechęci oszustów?
Do pięciu lat więzienia za udzielanie lichwiarskich pożyczek oraz propozycja nagrywania czynności notarialnych - to planowane zmiany w prawie, które zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości, a które mają pomóc w walce z lichwiarzami.
2016-07-20, 19:25
Posłuchaj
Chodzi przede wszystkim o to, by zabezpieczyć interesy osób, które nieświadomie zaciągnęły pożyczkę np. pod zastaw mieszkania, a umowa została tak skonstruowana, by wykorzystać ich niewiedzę i ufność.
- Jednym z problemów są właśnie czynności notarialne i dlatego teraz te propozycje w Ministerstwie Sprawiedliwości analizujemy –mówi Sebastian Kaleta, rzecznik Ministra Sprawiedliwości.
Wyłudzanie nieruchomości
A chodzi o propozycję senator Lidii Staroń, by do prawa o notariacie wprowadzić wymóg nagrywania czynności notarialnych. Ten pomysł pozytywnie ocenia także Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego wpływa coraz więcej spraw.
- Coraz częstszym procederem jest oszukiwanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Pod pozorem zaciągnięcia pożyczki, dochodzi do przeniesienia własności mieszkania na pożyczkodawcę. Dochodzi do utraty mieszkania przez osoby potrzebujące gotówki – mówi Kamila Dołowska z biura RPO.
REKLAMA
Obowiązki informacyjne
Takie rejestrowanie czynności notarialnych mogłoby pomóc zweryfikować czy notariusz rzeczywiście wywiązał się ze wszystkich obowiązków informacyjnych.
- Kiedy osoby zrozpaczone tym co się stało rzucają oskarżenia mamy tylko słowo przeciwko słowu. Trudno jest to zweryfikować – dodaje.
To nie rozwiązuje problemu
Nieuczciwe praktyki należy eliminować przyznaje Barbara Nintza notariusz, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej, jednak zauważa, że samo nagrywanie podpisania aktów notarialnych nie rozwiązuje problemu
- Sama koncepcja jest na tyle ogólna, że trudno nam się na jej temat wypowiedzieć, bez poznania szczegół. Warto też zauważyć, że nagrywanie czynności notarialnych odnosi się do ewentualnego postępowania przez sądem, a nie rozwiązuje problemu systemowego, czyli wyłudzania przez oszustów nieruchomości od osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – wyjaśnia.
REKLAMA
Zdaniem środowiska notariuszy, jedyną drogą do rozwiązania problemu jest uregulowanie instytucji przewłaszczenia na zabezpieczenie w taki sposób, by najlepiej zabezpieczyć interesy stron.
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA