Nakłady na służbę zdrowia w Polsce na pewno wzrosną
Światowe wydatki na zdrowie osiągną w 2040 roku 18 bilionów dolarów rocznie, czyli niemal trzykrotnie więcej niż wynoszą one obecnie - wynika z danych opublikowanych przez prestiżowy magazyn medyczny „The Lancet”.
2016-07-20, 20:04
Posłuchaj
- Wraz z rozwojem gospodarczym krajów rosną wydatki na służbę zdrowia - mówi Sylwia Szparkowska, ekspertka ds. ochrony zdrowia i publicystka „Medycyny Praktycznej”. - Im bogatszy kraj, tym więcej przeznacza na zdrowie. Z badania wynika też, że nakłady nie rosną równomiernie. W krajach bardzo bogatych nakłady na zdrowie rosną, ale nie tak gwałtownie jak byśmy się tego spodziewali. My jesteśmy w grupie krajów, które muszą nadgonić zaległości w wydatkach na ochronę zdrowia. Jesteśmy w tej grupie krajów, gdzie nakłady będę rosły najszybciej – dodaje.
Służba zdrowia potrzebuje pieniędzy
Naukowcy spodziewają się, że wydatki Polski na zdrowie będą systematycznie rosły o 3,6 proc. rocznie.
- Mówimy, że Polska powinna wydawać średnio ponad 3 proc. rocznie więcej niż wydaje w tej chwili, to jest około 3 mld rocznie więcej niż wydaje w tej chwili, to jest bardzo dużo – dodaje.
Autorzy opracowania przewidują, że w ciągu najbliższego ćwierćwiecza Polska będzie wydawać na zdrowie prawie 4 tys. dolarów na osobę rocznie i znajdzie się pod tym względem w jednej grupie z takimi krajami jak: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Węgry, a nawet Austria.
REKLAMA
Grażyna Raszkowska, abo
REKLAMA