Okienka kasowe: nowe zasady
Biura usług płatniczych znane bardziej jako okienka kasowe, w których co miesiąc wiele osób reguluje swoje rachunki, czekają zmiany.
2016-07-28, 10:06
Posłuchaj
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić możliwość ich wyrejestrowania, czyli zamykania przez Komisję Nadzoru Finansowego.
- W ustawie o usługach płatniczych wymienione zostały przesłanki na wykreślenie takiego biura z rejestru, w tym umożliwia się wykreślenia takiego biura przez Komisję Nadzoru Finansowego z urzędu bez konieczności przeprowadzania postępowania administracyjnego w sytuacji, gdy trzykrotnie nie zostanie odebrana korespondencja przez to biuro. To pozwoli na sprawne weryfikowanie istnienia takich biur w Polsce - tłumaczy Waldemar Grzegorczyk rzecznik Prasowy Ministra Finansów.
Wyższa efektywność nadzoru
Kierunek zmian pozytywnie ocenia Komisja Nadzoru Finansowego. Jak mówi Maciej Krzysztoszek z KNF dzięki proponowanym zmianom nadzór nad biurami usług płatniczych będzie bardziej efektywny.
- Obecnie jest on prowizoryczny, Komisja nadzoru Finansowego nie a właściwych narzędzi do sprawowania nadzoru, tak jak na przykład wykreślanie biur usług płatniczych z rejestru usług płatniczych w momencie, gdy nie wywiązują się one ze swoich obowiązków. Biura usług płatniczych są zobowiązane do przekazywania co kwartał KNF raportu o liczbie i wartości realizowanych przekazów, a także potwierdzenia zawarcia umowy gwarancji bankowej, bądź ubezpieczeniowej. KNF może tylko nakładać na te podmioty kary finansowe – wyjaśnia gość.
REKLAMA
Kary przynoszą efekt
I takich kar Komisja nakłada coraz więcej i widać że z roku na rok BUP-y lepiej radzą sobie z obowiązkami sprawozdawczymi.
- Tylko w I kw. 2016 r. 10 proc. biur usług płatniczych nie wywiązało się ze swoich obowiązków informacyjnych względem KNF, to o 7 proc. mniej niż w poprzednim roku. Jest to skutek kar pieniężnych, które KNF nakłada na te podmioty. Kara wynosi od 400 do 900 zł. Kwoty są uzależnione od skali działalności i przewinienia – wyjaśnia rozmówca.
Nowe propozycje
Takie okienko często prowadzą drobni, jednoosobowi przedsiębiorcy. Ministerstwo finansów rozważa także wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla prowadzących takiego biura - dodaje Waldemar Grzegorczyk z resortu.
- Chodzi nam o zniesienie obowiązku zawierania przez biura usług płatniczych umów gwarancji bankowe lub ubezpieczeniowej. Proponujemy, by biura miały obowiązek informowania, czy mają taką usługę wykupioną, czy też nie – tłumaczy.
REKLAMA
W kraju działa ponad tysiąc trzysta biur usług płatniczych. Dane KNF-u wskazują, że skala ich działalności rośnie. W I kwartale tego roku okienka kasowe zrealizowały 9 milionów przekazów pieniężnych o wartości niemal 1,5 miliarda złotych.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA