W lipcu mniej ofert pracy w Internecie
Barometr ofert pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lipcu nieznacznie spadł - wynika z danych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W poprzednim miesiącu wynosił 212,4 pkt., podczas gdy w czerwcu 218,2 pkt.
2016-08-17, 09:55
Posłuchaj
W ostatnim czasie wskaźnik ten wyraźnie traci dynamikę wzrostu z roku ubiegłego. Autorzy badania podkreślają jednak, że nie obserwujemy odwrócenia pozytywnych tendencji, a ich złagodzenie. W ich ocenie, może być ono jednak symptomem nadchodzącego spowolnienia w tworzeniu nowych miejsc pracy przez przedsiębiorstwa.
W lipcu liczba internetowych ofert pracy spadła we wszystkich województwach. W przypadku dziewięciu z nich, tendencja wzrostowa nadal jest jednak silna, a lipcowy spadek był znacznie mniejszy niż poprzednie wzrosty. W siedmiu pozostałych regionach liczba wolnych miejsc pracy, o których informacja jest publikowana w internecie, od kwietnia utrzymuje się poniżej poziomu z początku roku. Należą do nich województwa kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie i łódzkie. Pod względem zmian stopy bezrobocia rejestrowanego od marca najmniej optymistyczne tendencje występują w województwach opolskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.
Najwięcej ofert dla pracowników usług
W lipcu najwięcej ofert zatrudnienia opublikowanych w internecie dotyczyło pracowników usług, na co wpłynęły czynniki sezonowe i trwalsze zmiany na rynku pracy.
Nieznacznie wzrosła liczba propozycji zatrudnienia dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych. Mniej było za to ofert dla prawników i absolwentów nauk społecznych.
REKLAMA
Zmniejszyła się też liczba ogłoszeń dla pracowników fizycznych, jak i tych, w których nie podano wymaganego zawodu.
IAR, awi
REKLAMA