Europa w obliczu wyzwań. Startuje XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy
Od wtorku do czwartku głównym gospodarczym tematem - nie tylko w Polsce - będzie przebieg XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. ”Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?”. Takie jest hasło przewodnie tegorocznego Forum.
2016-09-06, 09:28
Posłuchaj
Przewodniczący Rady Programowej Forum Zygmunt Berdychowski tłumaczy, że ten temat pokazany będzie w dwóch aspektach - politycznym i gospodarczym.
- Ten aspekt polityczny, o którym ostatnio mówi się najwięcej po decyzji Brytyjczyków, musi odnosić się do tego, czy kraje, które podjęły kiedyś decyzję o stworzeniu Unii Europejskiej, w obliczu tych największych wyzwań: terroryzmu, agresji ze strony niektórych sąsiadów, mają formułować wspólną odpowiedź, czy każdy z tych krajów ma formułować odpowiedź indywidualnie – mówi gość radiowej Jedynki.
Jak budować wspólny przekaz Europy?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, dodaje ekonomista Marek Zuber. Europa musi zdecydować, czy będzie mówić jednym głosem.
- W tym roku w sposób szczególny będzie na to kładziony nacisk, czyli jak budować wspólny przekaz tej części Europy, także jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze. To będzie bardzo trudne, bo kraje UE bardzo mocno ze sobą konkurują, np. o inwestorów zagranicznych – tłumaczy ekspert.
REKLAMA
Bezpieczeństwo energetyczne regionu
Jak zawsze w Krynicy, jednym z ważniejszych tematów będzie bezpieczeństwo energetyczne regionu, dodaje Zygmunt Berdychowski.
- Energetyka to jeden z kluczowych obszarów, na których toczy się życie publiczne. W związku z tym, że jesteśmy od siebie w pewien sposób uzależnieni, to nakreślenie zasad tej współpracy, interwencji, tworzenie wspólnej infrastruktury to wyzwania, o których trzeba rozmawiać co roku – zaznacza Zygmunt Berdychowski.
Innowacje i inwestycje zagraniczne
W Krynicy mowa będzie też o innowacyjnych rozwiązaniach w biznesie, nowych technologiach czy czwartej rewolucji przemysłowej. Ważnym tematem będą też inwestycje zagraniczne, dodaje Marek Zuber.
- Warto coś w Krynicy zrobić, żeby zmienić tę rzeczywistość braku inwestycji w Polsce. Problemem polskiego PKB, polskiej gospodarki jest to, że firmy nie inwestują. Przyczyną jest oczywiście to, że skończyły się środki ze starej perspektywy unijnej, a nowych jeszcze nie ma, ale to nie jest jedyny powód – uważa ekonomista.
REKLAMA
Okazja do spotkania świata polityki i biznesu
Forum Ekonomiczne w Krynicy to już od 26 lat miejsce wymiany poglądów i doświadczeń. Takie spotkania świata polityki i biznesu ciągle są potrzebne, dodaje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE.
- Takie spotkania, jak te w Krynicy, mają swoją specyfikę. Tam jest przede wszystkim dyskusja na polityczno-prezydialnym poziomie, która wyznacza kierunki, w którą stronę mamy pójść, i ewentualnie zaznacza, że rzeczywiście są jakieś sfery, którymi musimy się bardziej zająć. Cały czas musimy dyskutować o tym, w jaki sposób między innymi mamy zagospodarować Europę w tej chwili. Jeżeli mówimy o naszej rzeczywistości, to w sposób naturalny musimy się spokojnie zastanowić, jaką droga możemy zapewnić dalszy rozwój. W tej chwili musimy stawiać nie tylko na nowoczesną produkcję, ale też na to, żebyśmy byli źródłem jakiś fajnych pomysłów, które można zrealizować – uważa Piotr Soroczyński.
Forum Ekonomiczne w Krynicy to jedno z najważniejszych spotkań gospodarczych Europy Środkowo-Wschodniej.
Forum potrwa do 8 września. Są tam też dziennikarze ekonomiczni Polskiego Radia. Relacje z Krynicy codziennie na naszej antenie i na stronie gospodarka.polskieradio.pl.
REKLAMA
Justyna Golonko, awi
REKLAMA