GUS: deflacja w sierpniu wyniosła 0,8 proc. rdr. Najbardziej staniały paliwa i warzywa
W sierpniu ceny spadły o 0,8 proc. rdr i o 0,2 proc. wobec lipca - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej potaniały odzież i obuwie, o 2,5 proc. w porównaniu z lipcem. Największy spadek rdr odnotowano w przypadku cen paliw.
2016-09-12, 18:52
Posłuchaj
Główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński: deflacja w Polsce przede wszystkim związana była z cenami żywności (IAR)
Dodaj do playlisty
Dane te są zgodne z tzw. szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2016 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów – o 0,5 proc., przy wzroście cen usług – o 0,3 proc.). Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,6 proc., wobec spadku w lipcu o 1,1 proc - przyp. red.), odzieży i obuwia (o 2,5 proc.) oraz w zakresie transportu (o 0,6 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio po 0,13 pkt proc. i o 0,05 pkt proc." - napisał GUS.
GUS wskazał, że w kategorii żywność najbardziej potaniały warzywa (o 7,8 proc.) i owoce (o 3,2 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za makarony i produkty makaronowe (o 0,5 proc.) oraz ryż (o 0,2 proc.). Ceny pieczywa pozostały na poziomie notowanym w lipcu, ale za cukier płacono o 5,7 proc. więcej. Droższe niż w lipcu br. było też mięso (przeciętnie o 1 proc.), podrożały także ryby i owoce morza oraz mąka (po 0,4 proc.).
W sierpniu br. wzrosły również ceny artykułów w grupie „mleko, sery i jaja” (przeciętnie o 0,2). "Napoje bezalkoholowe w sierpniu br. podrożały przeciętnie o 0,2 proc. Więcej niż w lipcu br. płacono za soki owocowe (o 1,3 proc.), kakao i czekoladę w proszku (o 0,3 proc.), a także wody mineralne lub źródlane oraz herbatę (po 0,2 proc.). Nieznacznie wzrosły również ceny soków warzywnych i owocowo-warzywnych (o 0,1 proc.). Ceny kawy pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. W sierpniu br. napoje alkoholowe potaniały o 0,1 proc." - poinformował GUS.
Natomiast ceny wyrobów tytoniowych wzrosły wobec lipca o 0,2 proc.
Tańsza odzież i obuwie
"W sierpniu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,1 proc., a odzieży – o 2,4 proc." - wskazano.
Zgodnie z komunikatem GUS ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w lipcu br. Nie zaobserwowano zmian w opłatach za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Nie zmieniły się także przeciętnie ceny dotyczące towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.
W sierpniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Więcej należało zapłacić za wyroby farmaceutyczne oraz usługi lekarskie (po 0,2 proc.). Droższe niż przed miesiącem były również usługi stomatologiczne, urządzenia i sprzęt terapeutyczny, a także usługi szpitalne i sanatoryjne (po 0,1 proc.).
GUS podał ponadto, że ceny w zakresie transportu były niższe niż w lipcu br. o 0,6 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,4 proc., w tym benzyny – o 2,3 proc., oleju napędowego – o 2,2 proc., przy wzroście cen gazu ciekłego – o 8,6 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono również za samochody osobowe (o 0,9 proc.). Odnotowano natomiast wzrost opłat za usługi transportowe (o 2,4 proc.).
"Opłaty związane z łącznością podwyższono w sierpniu br. o 0,1 proc. (...). Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą były wyższe niż w lipcu br. o 0,2 proc. Wzrosły ceny w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 1 proc., w tym za granicą – o 2 proc., przy spadku cen turystyki zorganizowanej w kraju – o 0,3 proc.). Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili również za książki (o 0,9 proc.) oraz usługi związane z kulturą (o 0,1 proc.)" - napisano.
Według urzędu statystycznego gazety i czasopisma potaniały o 3,3 proc., artykuły ogrodnicze dla domu i ogrodu przydomowego oraz artykuły piśmienne, malarskie, kreślarskie o 0,3 proc., a sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny o 0,2 proc.
Zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach deflacja powinna hamować. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia ponad dwa lata.
W lipcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc., a w porównaniu z czerwcem były niższe o 0,3 proc.
REKLAMA
Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC: powrót do wzrostu cen w przyszłym roku jest możliwy.
Źródło: Newseria
IAR/PAP/ISBnews, awi
REKLAMA