Prezydent: cyberprzestrzeń kolejną domeną działania dobrze rozwiniętego państwa

Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa podkreślił, że cyberprzestrzeń stała się kolejną domeną funkcjonowania dobrze rozwiniętego państwa.

2016-09-26, 11:38

Prezydent: cyberprzestrzeń kolejną domeną działania dobrze rozwiniętego państwa
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Celem CYBERSEC jest ocena stanu bezpieczeństwa cybernetycznego w Polsce i wyciągnięcie wniosków jakie z tej oceny wynikają - mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

List na inauguracji konferencji odczytał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda przypomniał w liście, że coraz więcej usług i działań państwa i sektora prywatnego realizowanych jest w sposób elektroniczny. Dlatego należy zapewnić im poufność, dostępność i integralność – wskazał.

- Podstawowym zadaniem instytucji państwowych staje się więc zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli korzystających z cyberprzestrzeni, skuteczna ochrona przed zagrożeniami godzącymi w tożsamość, godność, prywatność i mienie osób. Państwo ma obowiązek czuwać nad bezpieczeństwem publicznym zasobów informacyjnych – zwłaszcza rejestrów państwowych, zwracając szczególną uwagę na ochronę danych osobowych – podkreślił Duda.

Gwarancja korzystania z praw i wolności obywatelskich


Zwracając się do uczestników tegorocznej edycji Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC) dodał, że takie działania nie powinny mieć przy tym charakteru „ograniczającego czy też wykluczającego”.

- Chodzi o to, by cyberprzestrzeń skutecznie kontrolować w interesie jej użytkowników, a nie by ją zawężać. Obywatele muszą mieć pewny dostęp do e-administracji, ale także niezachwianą musi być gwarancja korzystania z praw i wolności obywatelskich, w tym ze swobody komunikowania się – podkreślił.

Nowa sfera działań operacyjnych


Prezydent Duda przypomniał, że Polska jest aktywnym uczestnikiem globalnej dyskusji na temat cyberbezpieczeństwa, a Warszawa uczestniczyła w pracach nad unijną dyrektywą NIS. Podczas szczytu NATO w stolicy Polski przyjęto, że cyberprzestrzeń jest nową sferą działań operacyjnych. Zwrócił też uwagę, że „obrona przed atakiem na systemy cybernetyczne jest także częścią zbiorowej obrony Sojuszu”.

Szansa dla gospodarki i społeczeństwa

Cyberprzestrzeń to nie tylko potencjalne zagrożenia, ale też szansa na rozwój gospodarczy i społeczny – powiedziała w poniedziałek w Krakowie na otwarciu Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.

Albrycht, która pełni także funkcję szefowej komitetu organizacyjnego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa (CYBERSEC) podkreśliła, że kwestia ta będzie jednym z istotnych tematów podejmowanych podczas tegorocznej edycji konferencji. W trakcie wystąpienia otwierającego CYBERSEC poinformowała, że uczestnicy wydarzenia podejmą „wspólny wysiłek, aby pomóc ukształtować propozycje dotyczące polityki cyberbezpieczeństwa, która ma kluczowe znaczenie dla naszego świata”. Dodała, że takie propozycje mają istotne znaczenie w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej.

REKLAMA

- Jeżeli nie uda się nam zabezpieczyć naszej infrastruktury krytycznej i utrzymać przewagi nad cyberprzestępcami, wtedy nie dojdzie do globalnej rewolucji – ocieniła Albrycht, podkreślając, że potrzeba nam „holistycznego podejścia” i współpracy różnych podmiotów do zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego.

Prawo ws. cyberbezpieczeństwa

Podczas konferencji minister cyfryzacji przestawi plany swego resortu związane z cyberbezpieczeństwem. - Będę mówiła o końcówce prac nad strategią cyberbezpieczeństwa i o pracach nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, które zakończymy do końca tego roku - powiedziała Anna Streżyńska.

Prezentacja rozwiązań

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji mówić będą o cyberbezpieczeństwie Regionu Europy Środkowo-Wschodniej, o polityce cyberobrony po szczycie NATO w Warszawie, o przygotowaniu ludzi na cyberwezwania, o cyberbezpieczeństwie przemysłowych systemów sterowania, o wdrożeniu unijnej dyrektywy NIS. Zastanowią się też się jak walczyć z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi. Walce z cyberprzestępczością będzie poświęcona specjalna sesja. Drugiego dnia - prezentacja rozwiązań i propozycji oraz dyskusje panelowe.

IAR, PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej