Polska Izba Ubezpieczeń chce ograniczyć wzrost cen OC i AC

Polska Izba Ubezpieczeń nie chce dalszych podwyżek cen OC i AC. Do tego jednak potrzebne są zmiany systemowe.

2016-11-10, 15:57

Polska Izba Ubezpieczeń chce ograniczyć wzrost cen OC i AC
Jak pogodzić oczekiwania ubezpieczycieli i ubezpieczonych?. Foto: Pictures of Money/Flickr/CC

Posłuchaj

Jak ograniczyć wzrost składek OC i poprawić system wypłaty odszkodowań? O tym w audycji "Gospodarczy temat dnia" w Polskim Radiu 24 (Błażej Prośniewski/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym roku ubezpieczyciele stracili ponad 1 mld zł, w pierwszych 6. miesiącach tego roku, kwota ta wyniosła 600 mln i to pomimo średniego wzrostu cen polis OC o 40 procent. Jak mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń, podwyżki wymuszają obecne regulacje prawne.

"

Marcin Tarczyński Zakład ubezpieczeń musi tak kalkulować cenę w każdej linii biznesowej, czyli np. OC, aby nie przynosiła ona strat

- Poprzez regulacje polskiego prawa oraz ogólnoeuropejski trend, aby ochrona osób poszkodowanych w wypadkach samochodach była coraz szersza, w ciągu ostatnich kilku lat bardzo znacznie zwiększyły się kwoty odszkodowań na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach. Kłopot polega na tym, że one nie tylko zwiększyły się znacznie, ale rosną dzisiaj w sposób nieprzewidywalny. Na gruncie obecnego prawa nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie skala wzrostu tego typu wypłat w ciągu najbliższych lat - podkreśla rozmówca Błażeja Prośniewskiego.

Apel o zmiany w prawie i tabela świadczeń

"

Marcin Tarczyński Na gruncie obecnego orzecznictwa dochodzi do tak absurdalnej sytuacji, że dzisiejsi kierowcy płacą za szkody wyrządzone przez swoich kolegów 15 lat wcześniej

Stąd też apel firm ubezpieczeniowych o zmiany w prawie. Jednym z rozwiązań mogłoby być stworzenie specjalnej tabeli świadczeń dla szkód osobowych. - Chodzi o tabelę, której zawartość wskazuje, ile można zasądzić w danym przypadku albo jakiego świadczenia powinien się poszkodowany spodziewać w danym przypadku. Tego typu rozwiązanie jest też dobre dla osób poszkodowanych, bo z góry wiedzą, co im się należy. W tej chwili KNF powołała forum zadośćuczynienia, czyli instytucję, do której zaproszone zostały zakłady ubezpieczeń, firmy odszkodowawcze, rzecznik finansowy, przedstawiciele resortu sprawiedliwości i finansów. Celem tego gremium jest stworzenie właśnie czegoś na kształt wspomnianej tabeli; czegoś, co pozwala standaryzować i przewidywać wypłaty - wyjaśnia Marcin Tarczyński.

Odzyskanie rentowności w kategorii ubezpieczeń komunikacyjnych jest jednym z celów, który firmom ubezpieczeniowym postawiał Komisja Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

Błażej Prośniewski/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej