Rząd tworzy Radę ds. spółek Skarbu Państwa

Rząd zajmie się projektem dotyczącym utworzenia Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa. Powołanie tego organu zapisano w projekcie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

2016-11-24, 07:46

Rząd tworzy Radę ds. spółek Skarbu Państwa
Premier Beata Szydło. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Posiedzenie rządu, m.in. w sprawie spółek Skarbu Państwa -- relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zmiana podejścia do zarządzana spółkami państwowymi była wielokrotnie zapowiadana przez członków gabinetu Beaty Szydło. Mówił o niej minister Henryk Kowalczyk podczas niedawnego podsumowania roku prac rządu.

Spółki mają podlegać premier i poszczególnym ministrom

Wyjaśnił, że według nowych zasad, spółki mają podlegać premier i poszczególnym ministrom. Dotąd zarządzało nimi Ministerstwo Skarbu Państwa, które zostanie zlikwidowane.

Poza doradzaniem Prezesowi Rady Ministrów, do zadań Rady będzie należało opiniowanie kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Wzmocnienie nadzoru właścicielskiego

Wśród efektów planowanej zmiany prawa zapisano między innymi wzmocnienie nadzoru właścicielskiego nad spółkami państwowymi, większą ochronę interesów gospodarczych państwa, a także poprawę warunków do ekspansji polskich firm i polskiego kapitału na świecie.

REKLAMA

Na czwartkowym posiedzeniu ministrowie zajmą się między innymi przygotowanym w resorcie sprawiedliwości projektem ustawy o komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie. Będzie ona mogła podejmować decyzje dotyczące odebrania niesłusznie pozyskanej nieruchomości osobom, które dopuściły się rażącego naruszenia prawa. Każdy wezwany przed komisję będzie miał obowiązek przed nią się stawić pod rygorem kary. Na jej czele stanie jeden z wiceministrów sprawiedliwości. Skład komisji wybierze parlament - mają to być przedstawiciele różnych stron sceny politycznej. W pracach komisji weźmie też udział Rada Społeczna, składająca się z przedstawicieli ruchów lokatorskich i innych organizacji społecznych zajmujących się kwestią reprywatyzacji.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Obniża ona świadczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL w latach 1944-1990. W porządku obrad jest też projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Przewiduje podwyższenie kar za ujawnienie informacji poufnej czy rekomendowanie transakcji na papierach, których dotyczy taka informacja.

Ministrowie omówią też projekt ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ten projekt. Ma to związek z zapowiedzianą likwidacją ministerstwa skarbu państwa. Rząd zajmie się też projektem ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, która nadal będzie reprezentować państwo w postępowaniach przed sądami. Ma ona mieć szersze kompetencje i zastąpić Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa.

IAR, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej