Wzrost cen ubezpieczeń OC w wyniku zmowy? UOKiK analizuje, ubezpieczyciele się bronią
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza przyczyny znacznych podwyżek ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele tłumacza skąd podwyżki.
2016-11-25, 22:23
Posłuchaj
Urząd rozpoczął badanie rynku, które ma pomóc między innymi w ocenie, czy podwyżki nie są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych.
UOKiK zbada czy wcześniej nie było zmowy
̶ UOKiK zbada nie tylko to, czy ubezpieczyciele nie działają w zmowie, ale także to, czy wcześniejsze niskie ceny nie były efektem nielegalnego porozumienia -wyjaśnia prezes Urzędu, Marek Niechciał.
Mówi, że może się to wydawać kuriozalne, że zmowa może służyć obniżkom cen, ale patrząc na kartel OPEC, to przecież skutkiem ograniczenia wydobycia ropy jest często nie podwyższenie cen ropy, ale utrzymanie bieżącego poziomu, lub zmniejszenie tempa spadku cen tego surowca.
Ubezpieczyciele zaprzeczają – zmowy nie ma
Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, zaprzecza by podwyżki, jak i wcześniejsze niskie ceny polis, były wynikiem zmowy zakładów ubezpieczeniowych.
̶ Jesteśmy absolutnie pewni, że nie ma żadnej zmowy w przypadku polis OC komunikacyjnych – mówi.
Wcześniejsze niskie ceny OC wynikały z walki konkurencyjnej
A odnosząc się do poprzednich niskich cen, podkreśla, że były w Polsce najniższe w Europie, ale wynikało to nie ze zmowy, ale z olbrzymiej walki konkurencyjnej na runku.
̶ Ta walka musiała się skończyć po 6,5 mld zł strat ubezpieczycieli, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
A walka cenowa była ostra i groźna dla ubezpieczycieli
Tylko w 2015 roku strata ubezpieczycieli z tytułu OC sięgnęła ponad miliarda zł.
Maciej Krzysztoszek z KNF przyznaje, że na rynku obserwowaliśmy dotychczas ostrą walkę cenową ubezpieczycieli.
KNF widział zagrożenie dla sektora
Jak podkreśla, niektóre firmy oferowały rażąco niskie ceny polis, zaburzając konkurencję, a to mogłoby doprowadzić do utraty płynności zakładów ubezpieczeń i zaprzestania wypłaty odszkodowań.
Stąd, jak przypomina, Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła aby dostosowano ceny ubezpieczeń do wartości szkód i to skutkowało zakończeniem wojny cenowej.
A wszystko też po to, by chronić konsumentów, jednak to wiąże się z wyższymi kosztami dla ubezpieczycieli.
REKLAMA
Ceny polis rosną też z innych powodów
̶ Ale rosnące ceny polis OC to także wynik wielu innych czynników, m.in. zadośćuczynień - tłumaczy Grzegorz Prądzyński.
I wyjaśnia, że to jeden z większych problemów z powodu np. szerokiego katalogu osób uprawnionych czy nieprecyzyjnych przepisów.
Zadośćuczynienie: przekleństwo polskich ubezpieczycieli
Tymczasem w Hiszpanii opracowano tabele, które określają wysokość odszkodowań za śmierć bliskich, uściślają też pojęcie rodziny.
̶ Dzisiaj do ubezpieczyciela w Polsce zgłasza się po kilkanaście osób, żądając, jako rodzina, zadośćuczynienia – mówi prezes.
REKLAMA
̶ A sądy to zasądzają – mówi Grzegorz Prądzyński.
I dopóki ta kwestia nie zostanie rozwiązana, dopóty, kierowcy będą musieli się liczyć z wyższymi polisami OC - podkreślają ubezpieczyciele.
To nie koniec podwyżek ubezpieczeń
̶ A podwyżki nie ustaną, bowiem już w przyszłym roku wchodzą wytyczne KNF-u dotyczące szkód niemajątkowych, które również będą kosztotwórcze dla zakładów ubezpieczeniowych – podkreśla prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA