"Pakiet wierzycielski to krok w dobrą stronę"

2016-11-29, 10:55

"Pakiet wierzycielski to krok w dobrą stronę"
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Glow Images/East News

To krok w dobrą stronę, tak radca prawny Anna Dużyńska-Pucha z Konfederacji Lewiatan ocenia tzw. pakiet wierzycielski, którym w środę zajmie się Rada Ministrów.

Posłuchaj

O tym co zmienia tzw. pakiet wierzycielski w Polskim Radiu 24 mówi Anna Dużyńska-Pucha z Konfederacji Lewiatan ocenia tzw. pakiet wierzycielski, którym w środę zajmie się Rada Ministrów (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pakiet przygotowany przez resort rozwoju zmienia w sumie 11 ustaw. To wszystko ma sprawić, że zatory płatnicze w gospodarce się zmniejszą.

- Przede wszystkim cieszy nas to, że ministerstwo podjęło inicjatywę legislacyjną, którą ocenimy pozytywnie. Resort zauważa, że zatory płatnicze mogą powodować kolejną sekwencję popadania w spiralę długów, niekoniecznie tylko wobec swoich kontrahentów, czy pracowników, ale także wobec Skarbu Państwa. Przekłada się to również na zmniejszenie inwestycji i w konsekwencji na stan całej gospodarki – wyjaśnia gość.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jednocześnie, jak dodaje Anna Dużyńska-Pucha, projekt nie jest wolny do wad. Konfederacja Lewiatan w toku konsultacji społecznych proponowała m.in. żeby wycofać się z wymogu formy listu poleconego dla wezwań do zapłaty.

- Propozycja spotkała się z aprobatą, ale tylko wobec dłużników nie będących konsumentami. Wobec konsumentów na razie zostaje stara wersja, przynajmniej na razie. Trzeba wywarzyć interesy wierzycieli i dłużników – dodaje.

W pakiecie wierzycielskim, który przygotowało Ministerstwo Rozwoju. znalazły się m.in. zapisy przewidujące utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, usprawnienie wymiany informacji między biurami informacji gospodarczej, podwyższenie  do 20 tys. zł górnego progu wartości sporu dla spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym. Projekt proponuje także wprowadzenie przejrzystych reguł odpowiedzialności inwestora za zobowiązania wobec podwykonawcy w procesie budowalnym.

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

Wróć do strony głównej